Eğer kredi, kredi kartı veya vergi borcunuz bulunuyor size de haciz uygulanmış olabilir. Yapmanız gerekenleri adım adım anlattık.

Garanti BBVA Müşterileri Geri Ödemesiz 1.000 TL Alacak! Tek Yapmanız Gereken TC Kimliğinizle Başvurmak! Garanti BBVA Müşterileri Geri Ödemesiz 1.000 TL Alacak! Tek Yapmanız Gereken TC Kimliğinizle Başvurmak!

Yeni sisteme göre, ödenmeyen borçlarınız için kısa süre içerisinde haciz kararı çıkabiliyor. Tebligatların borçlulara ulaştırılması ile başlayan süreç, eskiye oranla daha hızlı ilerliyor. Tebligatın üzerinde yazan son tarihin aşılması durumunda haciz uygulaması devreye girebilir. Böylece borcu olanlar, borçlarını zamanında ödemezlerse mal varlıklarının veya sahibi oldukları banka hesaplarının haczedilmesi ile karşılaşabilirler. Böyle bir durumla karşı karşıya kalmamak için haciz sorgulaması yaparak adınıza açılmış icra dosyası olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

HACİZ SORGULAMASI NASIL YAPILIR?

Adınıza bir haciz işlemi başlatıldığında adresinize bir tebligat mektubu gönderilir. Ama bazı zamanlarda çeşitli nedenlerden kaynaklı olarak tebligat veya ihtarname adresinize ulaşmayabilir. Bu durumda haberiniz olmadan üzerinizde haciz işlemi başlatılır ve siz bu durumdan haberdar olmayabilirsiniz. Bu yüzden haciz sorgulama yollarını kullanarak bir sürprizle karşılaşmaktan kurtulabilirsiniz.

E-DEVLET ÜZERİNDEN HACİZ SORGULAMA İŞLEMİ YAPMAK

Eğer e-Devlet kulanıcısıysanız bu işlemi yapmak çok kolay. Aşağıdaki adımları izleyerek yapabilirsiniz:

  • Öncelikle e-Devlet sistemini açın. Bilgisayarın internet tarayıcısı üzerinden ya da akıllı telefonunuza e-Devlet uygulamasını indirerek bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.
  • Daha sonra T.C kimlik numaranızı ve e-Devlet şifrenizi yazarak sisteme giriş yapın.
  • Arama çubuğuna "haciz sorgulama" yazarak, arama çubuğunun altında çıkan "dava dosyası sorgulama (Adalet Bakanlığı)" ibaresine tıklayın.
  • Burada size açılmış olan davalar listesinden üzerinizde haciz olup olmadığını görebilirsiniz.

Fakat bu işlemi yapmak üzerinizde haciz olup olmadığını öğrenmek için yeterli olmayabilir. Bu nedenle mutlaka "banka hesaplarına uygulanan elektronik haciz sorgulama" işlemini de yapmanız gerekli. Şimdi bu işlemin aşamalarına göz atalım.

E-HACİZ SORGULAMA İŞLEMİ YAPMAK

  • Öncelikle sorgulama işlemine yukarıda yer alan ilk iki işlemi yaparak başlamanız gerekir.
  • Daha sonra arama çubuğuna "e-haciz" yazın.
  • Ve alt tarafta çıkan "banka hesaplarına uygulanan elektronik haciz sorgulama (e-haciz banka) (Gelir İdaresi Başkanlığı)" ibaresine tıklayın.
  • Karşınıza çıkan "uygulamaya git" butonuna tıklayın.
  • Bu buton sizi "İnteraktif Vergi Dairesi" sayfanıza yönlendirir. Orada karşınıza çıkan pencereyi onaylayın.
  • Bu işlemden sonra banka hesaplarınıza uygulanan elektronik haciz bilgilerine ulaşabilirsiniz.