Ekonomik sistemimizin giderek bankalar merkezinde yükselmesi, kredi kartı ve kredi finansman ürünlerinin yoğun şekilde kullanılmaya başlanmasıyla birlikte, çağımızın yeni kuraları ve yeni normalleri de ortaya çıkmış oldu. Kredi notu olarak adlandırılan, Findeks puanı olarak ta bilinen sistem, önceleri belirli bankaların birleşerek oluşturdukları veri tabanını kullandığı bir sistem olarak çalışıyordu. Zaman içerisinde kredi finansman ürünlerinin hemen herkes tarafından kullanılmaya başlanması ve ekonomi sisteminde bunun merkezinde çalışıyor olması, her kredi ürünü kullananın değerlendirilmesinin gerekmesine neden oldu.

Günümüzde tüm bankaların ortak bir şekilde başvurduğu Kredi Kayıt Bürosu, bankaların sunduğu kredili finansman ürünlerini ve bankacılık ürünleri kullanım performansına göre oluşuyor. 1 ile 1900 arasında değerlemeyle yapılan puanlama, bir kişinin herhangi bir kredi finansman ürününü kullanmak istemesi durumunda, KKB’ ye başvuran bankalar tarafından hemen öğrenilebiliyor. Kredi notunun belirli bir puandan aşağı olması, kişinin kredi finansman ürünlerini kullanabilmesinin önünde engel oluşturuyor. Ödenmemiş borçlar, zamanında ödenmemiş borçlar, en az asgari tutarda olacak şekilde ödenmemiş borçlar, kredi notunun düşmesinin nedenleridir.

Düşük kredi Notu Yükseltmek İçin Ne Yapılmalı?

Kara liste ile düşük kredi notu aynı şey değildir. Borç ödemelerinde yaşanan aksamalar, asgari tutarda ödeme yapmamak gibi nedenlerle kredi notunuz düşebilir. Ancak bu notu yeniden düzenli ödemeler yaparak birkaç içerisinde yükseltmeniz mümkün olur. Ancak adli makamlara yansımış borçlar nedeniyle kara listeye girersiniz ve borç kapanmış olsa dahi, en az 5 yıl süreyle bu listede kalırsınız.

Kredi notunu en süratli şekilde yükseltmenin yolu, yeniden kredi finansman ürünlerinden birini ya da birkaçını kullanmak ve ödemelerini de düzenli şekilde yapmaktır. Örneğin kredili mevduat hesap sahibiyseniz, sıklıkla bu hesaptan kullanım yapıp, günü gelmeden önce veya gününde ödemelerinizi yapmanız kredi notunuzu yüksek oranlı bir şekilde etkiler.

Bu Coinleri Almayanlar Çok Üzülecek, Yatırım Uzmanları x50 Yapma Potansiyeli Olan Coinleri Tek Tek Açıkladı! Bu Coinleri Almayanlar Çok Üzülecek, Yatırım Uzmanları x50 Yapma Potansiyeli Olan Coinleri Tek Tek Açıkladı!

Benzer şekilde bir kredi kartınız varsa, kartı sıklıkla kullanıp, günü gelmeden önce ödemelerini yapmanızda olumlu bir izlenim oluşturur. Dolayısıyla kredi notunuz da süratle yükselir. Ancak yaşanan bir olumsuzluk nedeniyle eşzamanlı etkilenen kredi notunuz, yükselirken birkaç ay boyunca ödemelerinizin düzenliliğine bakıldıktan sonra gerçekleşir. Yani kredi notunuzu yükseltmek en az 3 ile 6 aylık bir süreçte gerçekleşebilir.