Son yıllarda artan işsizlik oranları, düşen gelirler ile birlikte bankalara borçlu sayısında da ciddi bir artış yaşandı. Vatandaşın bankaya olan borçlarının rekor seviyelere ulaştığı bu dönemde çoğu kişi bankalara borçlu durumdadır. Bu nedenle vatandaşların kredi notu oldukça düşük seviyelerde bulunuyor. Böyle bir durumda oluşan acil nakit ihtiyaçları için bankadan kredi çekebilmek bir hayli zor oluyor hatta imkansız oluyor. Ancak kredi notu düşük kişilere kredi veren bankalar da bulunuyor. Peki kredi notu düşük olanlar nasıl kredi kullanabilir? Hangi bankalar kredi verir? İşte ayrıntıları!

Kredi Notu Düşük Kişiler Kredi Notunu Nasıl Yükseltir?

Bankacılık sektöründe, kredi ve kredi kartı ürünlerinin kullanımına ilişkin olarak en temel değerlendirme tüketicinin ödeme performansıdır. Bu kapsamda bankacılık sektöründe kredi notu uygulaması bulunuyor. Kredi notu, bankalara olan borçlarınız ve bu borçlarınıza ilişkin geçmişte ve şuan göstermiş olduğunuz ödeme performansına göre belirlenir. Eğer gecikmede borçlarınız bulunuyor ise kredi siciliniz olumsuz şekilde etkilenir ve kredi notunuz düşer. Kredi notunuzun düşmesi, bankacılık sektöründe riskli müşteri portföyüne girmenize ve dolayısıyla da kredi başvurularınızın onaylanma şansının düşmesine neden olur.

Düşük kredi notu olanların kredi kullanabilmeleri için kredi notlarını yükseltmelerinde fayda var. Kredi notunu yükseltebilmek için mutlaka gecikmede olan banka borçlarının kapatılması gerekiyor. Bunun için bankaların sağladığı borç transferi kredileri büyük bir kolaylık sağlıyor. Bununla birlikte kredi notu düşük olanlar için borçlarını ödedikten sonra düşük tutarlı yeni kredi ve kredi kartları almaları öneriliyor. Uzmanlar bu şekilde düşük limitli kredi veya kredi kartı alarak, düzenli ödeme yaptıklarında ortalama 6 aylık periyotta kredi notunun düzene girmesini sağlayabiliyor. Banka hesaplarında para hareketliliğinin sağlanması da artı bir avantaj oluşturuyor.

Bu Coinleri Almayanlar Çok Üzülecek, Yatırım Uzmanları x50 Yapma Potansiyeli Olan Coinleri Tek Tek Açıkladı! Bu Coinleri Almayanlar Çok Üzülecek, Yatırım Uzmanları x50 Yapma Potansiyeli Olan Coinleri Tek Tek Açıkladı!

Kredi Notu Düşük Kişilere Kredi Veren Bankalar

Ülkemizde kredi notu düşük olsa dahi kredi kullandıran bankalar bulunuyor. Bu bankalar arasında CETEPTEB öne çıkıyor. Ayrıca Enpara,  ING e-Kredi ve Aktif Bank hem gelir belgesiz, evraksız hem de kefilsiz ihtiyaç kredisi kullandırıyor. Üstelik eskiden olduğu için yüksek kredi faiz oranları da söz konusu olmuyor .36 aya varan ve ödeme rahatlığı sağlayan faiz oranlarıyla düşük kredi notu olan kişilerde ihtiyaçları için kredi kullanabiliyor.