Özellikle de içerisinde bulunduğumuz süreçte, ekonomik koşullar birikim yapmaya izin vermeyince, hepimizin nakit desteği için başvurduğu ilk adres bankalar oluyor. Bankalar kredi, kredi kartı, KMH ve daha birçok ürünleri ile nakit ihtiyaçlarımıza hızlı ve etkili çözümler sunuyor. Elbette bankalar bu ürünlerinin kullanımı esnasında, birtakım kriterleri göz önünde bulunduruyor. Gelir başta olmak üzere kişinin borç durumu ve kredi notu da bu ürünlerden yararlanıp yararlanamayacağını belirleyen en büyük etken oluyor.

Dünyanın En Ölümcül Doktoruyla Tanışın! Aynı Ameliyatta 3 Kişiyi Birden Öldürerek Tarihe Geçen En Tehlikeli Doktor Dünyanın En Ölümcül Doktoruyla Tanışın! Aynı Ameliyatta 3 Kişiyi Birden Öldürerek Tarihe Geçen En Tehlikeli Doktor

Kredi Notu Nedir?

Kredi notu, şimdilerde Findex isimli şirket tarafından kayda alınan ve kredi, kredi kartı ve KMH kullanımlarında geri ödemelerin ne kadar düzenli yapıldığını ölçmeye yarayan bir  puanlama sistemi olarak karşımıza çıkıyor. 0 - 2000 aralığında puanlamaya imkan tanıyan bu sistem, kişilerin kredi ve kredi kartı limitlerinin belirlenmesinde de rol oynuyor. Puan yükseldikçe kişinin finansal güvenilirliği artarken, puan düştükçe kişiler bankalar tarafından daha riskli görülmeye başlıyor.

 • 0-699: Bu puan aralığı "En Riskli" şeklinde adlandırılıyor ve bu gruptaki kişiler ya gelirlerinin çok yüksek olması, ya da teminat göstermeleri halinde kredi kullanabiliyor.
 • 700-1099: Bu aralık, "Az Riskli" olarak değerlendiriliyor. Bu kişiler her ne kadar çok riski bölgede yer almasalar da, kredi kullanma şansları yalnızca gelirleriyle ve gösterecekleri teminatla orantılı olabiliyor.  Ancak bu gruptaki kişiler, en riskli bölgede yer alanlara göre daha güvenilir sayılıyor.
 • 1100-1499: Bu puan aralığı "Az Riskli" olarak değerlendiriliyor. Bu grupta yer alan kişiler, ek belgeler sunarak kredi kullanabiliyor.
 • 1500-1699: Bu aralık "İyi" olarak adlandırılıyor. Bu puan aralığındaki kullanıcılar kredi kullanmak konusunda sorun yaşamıyor.
 • 1700-2000: Bu puan aralığı "En İyi" olarak değerlendiriliyor ve bu gruptaki kişiler her daim kolaylıkla belge bile sunmadan kredi kullanabiliyor.

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Kredi notu düşük kişiler, zamanla kredi notunu yükseltebiliyor. Kredi notunu yükseltmek için öncelikle kredi, kredi kartı ve benzeri bankacılık ürünlerinin geri ödemelerini düzenli olarak gerçekleştirmek gerekiyor. Özellikle kredi kartı kullanıcıları, asgari ödeme tutarı yerine ekstre borcunu kapatırlarsa, bu durum kredi notunun yükselmesine bir hayli destek oluyor.

Hangi Bankalar Kredi Notu Düşük Kişilere Kredi Veriyor?

Bazı bankalar, kredi kullandırırken kredi notunu göz önünde bulundururken, bazıları ise bu kriteri dikkate almadan gelirle orantılı olarak kredi veriyor. Kredi verirken kredi notunu önemsemeyen bankalar arasında;

 • Enpara
 • Fibabanka
 • Odeabank
 • Yapı Kredi
 • QNB Finansbank
 • Aktifbank  gibi birçok banka yer alıyor.