Bankadan kredi çekmek isteyenlerden ödeme performansını gösteren kredi notu isteniyor. Kredi notu düşük olduğunda bankadan kredi çekmek zorlaşıyor veya olanaksız hale geliyor. 2022 yüksek enflasyon ve hayat pahalılığı nedeniyle banka borçlularının sayısı çoğaldığından vatandaşın kredi notu da oldukça düşük oluyor. Peki kredi notu düşük olanlar nasıl kredi kullanabilir? Kredi notu nasıl yükseltilir?

Kredi Notu Düşükse Ne Olur?

Günümüzde “Kredi Kayıt Bürosu(KKB)” tarafından bankacılık sektöründe müşteri ödeme performansları 5 yıllık periyotta denetim altında tutulur. Tüketicinin gelir durumu, bankadan kullandığı kredi ve kredi kartı gibi kredili ürünleri geri ödemedeki performansı gibi hususlar üzerinden genel bir değerlendirme yapılır. Bu değerlendirme neticesinde tüketiciye ait bir kredi notu belirlenir. Söz konusu kredi notu belirli aralığın altında olduğunda düşük olarak kabul edilir ve bankalar tüketiciyi riskli olarak değerlendirerek, kredi onayı vermez.

Ancak kredi notu düşse de kolayca yeniden yükseltilebilmektedir. Kredi çekmeyi zorlaştıran veya olanaksız hale getiren kredi notunu yükseltmek için yapılabilecek bazı basit ve önemli adımlar bulunuyor.

Banka Ödemeleri Düzenli Olmalı

Tüketicilerin kredi notunu yükseltmek için yapabilecekleri en önemli şey, bankalarda olan mevcut kredi ve kredi kartı borçlarının ödemelerini düzenli yapmaktır. Mevcut kredi borçlarını kapatmak bu noktada oldukça etkilidir.

Bununla birlikte uzmanlar, tüketicilerin bankadan düşük tutarlı kredi veya kredi kartı kullanarak, ödemelerini minimum 6 ay boyunca düzenli olarak yapmasını öneriyor. Böylelikle kredibilite durumunun iyileştirilebilmesi mümkün olur.

Elektrik Faturanızda İsminiz Yazıyorsa En Yakın PTT Şubesine Gidin! Faturanızı 216 TL Daha Az Ödeyebilirsiniz! Elektrik Faturanızda İsminiz Yazıyorsa En Yakın PTT Şubesine Gidin! Faturanızı 216 TL Daha Az Ödeyebilirsiniz!

Gelire Oranlı Borç Olmalı

Bankalar, tüketicilerin ödeme performansını değerlendirirken, kredi notu ile birlikte gelir durumuna bakmaktadır. Gelir durumuna oranla yüksek tutarlı olan kredi veya kredi borçları, kredi notunun düşmesine neden olabiliyor. Bu nedenle uzmanlar, tüketicilerin kredi veya kredi kartı borçlarının mutlaka geliriyle orantılı/dengeli olması konusunda uyarıyor.

Herkese Kefil Olunmamalı!

Günümüzde pek çok kişi bankacılık sektöründe kefillik nedeniyle kredi notu düşmesi problemi yaşıyor. Çünkü sadece kefil olduğunda kredi notunun olumsuz şekilde etkilenmediğini düşünüyor. Ancak tıpkı standart olarak bireysel kredi kullanıldığında olduğu gibi birisine kredi çekmesi için kefil olunduğunda da kredi notunda doğal olarak düşüş yaşanır.