Bankaların sundukları kredi ürünlerinde en önemli veri, başvuru sahibinin Findeks notu ya da kredi notudur. Kredi notu, banka müşterilerinin kredi ürünlerini ve bankacılık ürünlerini kıllanma performansına göre yükselen ve bankaların tüm kredi ürünleri için öncelikle ele aldığı bir veridir. Herhangi bir nedenle kredi ürünlerinin ödemelerinde gecikmelerin yaşanması, asgari ödeme tutarından daha az ödeme yapılması gibi durumlar, kredi notunu anında etkiler ve düşmesine neden olur.

Bu Fiyatları Görenler En Yakın A101 Şubesine Akın Edecek, Tüm Ürünler Kasada %25 Daha İndirimli Olacak! Bu Fiyatları Görenler En Yakın A101 Şubesine Akın Edecek, Tüm Ürünler Kasada %25 Daha İndirimli Olacak!

Bu sayede bankalar başka kredi ürünlerini müşteriye sunarken, onun ödeme alışkanlıklarını ve performanslarını görebilirler. Bunun kılavuzluğunda başvurulan kredi ürününün verilip verilmeyeceği de belirlenir. Süratle düşen kredi notunun yükseltilmesiyse, ancak birkaç aylık düzenli ödemelerin yapılması ve banka hesabınızda nakit akışının yüksek olması sayesinde gerçekleşir.

Düşük Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Kredi notunu yükseltebilmenin en etkili ve en süratli yolu, kredi ürünlerini kullanmak ve ödemelerin zamanında ve düzenli şekilde yapılmasını sağlamaktır. Bunun için kredi, kredi kartı ve kredili mevduat hesabı gibi ürünlerin sıklıkla kullanılması gereklidir. Yaklaşık 6 aylık geri ödeme performans değerlendirmesi sonucunda, kredi notunuz yükselir.
Kredi notunuzun düşük olması nedeniyle herhangi bir kredi ürünü kullanamadığınız durumlarda, teminat karşılığı kredi kartı almak gibi yöntemlere başvurabilirsiniz. Kredi notunuzu süratli yükseltebilmenin yöntemleri arasında en etkili yöntem, kredi kartı ve kredili mevduat hesabı borçlarınızın, asgari tutarı yerine tamamının ödenmesidir.

Kredi Notu Düşük Olanlara Hangi Bankalar Kredi Veriyor?

Kredi Notu 800 ve altında olan en yüksek riskli grup için, hali hazırda hiçbir banka kredi kullandırmıyor. Orta riskli grup olan 801 ile 1.300 puan arasında yer alan grup için kredi sunan bankalar var. QNB Finansbank, ODEABANK; AlternatifBank, CEPTETEB, Akbank, ING bu bankalar arasında öne çıkıyor.

Düşük kredi notuna sahipseniz, bu bankalardan bir tanesine başvurarak, kredi notunuzun ne kadar olduğuna göre, daha yüksek faiz oranlarıyla kredi kullanma şansınız bulunuyor. Bu bankalar, risk değerlendirmesine göre, kredi notunun düşüklüğüne paralel bir şekilde faiz oranı uygulaması gerçekleştiriyorlar. Kredi notu 800 ve altında olanlarsa, ipotek karşılığı ya da kredi notu yüksek başka birinin kefilliğiyle kredi kullanabiliyorlar.