Ülkemizde milyonlarca vatandaşın bankalara borçları bulunuyor. Özellikle Pandemi döneminde düşen gelirlerle birlikte bankalara borçlu olan sayısında ciddi bir artış yaşandı. Bu dönemde nakit ihtiyacının da artması, bankalara olan borçları nedeniyle kredi notu düşük olan vatandaşları zorda bırakıyor. Düşük kredi notu olduğundan bankalardan kredi kullanamıyor olmak, vatandaşların acil nakit ihtiyaçları nedeniyle ekonomik sıkışıklık yaşamasına neden oluyor. Ancak uzmanlar doğru yöntemleri izleyen kişilerin düşük kredi notuyla da bankadan kredi çekebileceğini belirtiyor.

Düşük Kredi Notu Nedir?

Bankacılık sektöründe kredilendirme dereceleri bulunur. Bu derecelendirmeler vatandaşın bankalarda gerçekleştirdikleri işlem performansı ve kredi veya kredi kartı borçlarındaki ödeme performansı üzerinden gerçekleştirilir. Bu şekilde bankalar müşteri risk durumunu belirler. Bu risk durumu üzerinden kredi onay değerlendirmesini, faiz oranı belirlemesini gerçekleştirir. Bu yüzden bankacılık sektöründe kredi notunun iyi olması, acil nakit ihtiyaçlarında kredi kullanabilmek için çok önemlidir. Düşük kredi notu olanların bankalardan kredi kullanma ihtimalleri de paralel olarak düşmektedir.

PTT'den Açıklama Geldi İşe Alımlar Başladı! Sene Sonuna Kadar KPSS Şartı Olmadan 55.000 Kişiye Memuriyet Verilecek! PTT'den Açıklama Geldi İşe Alımlar Başladı! Sene Sonuna Kadar KPSS Şartı Olmadan 55.000 Kişiye Memuriyet Verilecek!

Bankacılık sektöründe kredi notları 0 ile 600 arasında çok riskli, 700 ile 1099 arasında az riskli, 1100 ile 1499 arasında stabil, 1500ile 1699 arasında güvenli ve 1700 ile 2000 arasında çok güvenilir olarak değerlendirilir.  Düşük kredi notu ise 0 ile 1099 arasını kapsamaktadır.

Düşük Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Düşük kredi notu olduğundan bankacılık ürünlerini kullanmakta sıkıntı yaşayanların, kredi notunu yükseltmeleri gerekir. Kredi notunun yükselmesi için düşmesine neden olan gecikmedeki banka borçlarının ödenmesi gerekmektedir. Ancak bu tek başına yeterli olmaz. Bu yüzden banka hesaplarınızda aktiflik(para giriş/çıkış) sağlamalısınız. Ayrıca kredi kartı almanız ve düşük tutarlı kredi kullanarak, ödemelerini düzenli olarak yapmalısınız. Böylelikle düşük kredi notunuz yükselecektir.

Düşük Kredi Notu Olanlara Kredi Veren Bankalar

Ülkemizde bankacılık sektöründeki bazı kuruluşlar tarafından düşük kredi notu olanlar içinde kredi hizmeti verilmektedir. Bu bankalar arasında Alternatif Bank, Aktif Bank, ING Bank ve CEPTETEB yer alıyor. Bu bankalardan düşük kredi notu olanlarda ihtiyaç kredisi kullanabiliyor. Ancak gelir belgesi, teminat veya kefil gibi özel talepleri olabiliyor. Ayrıca kredi notu iyi olanlara uygulanan kredi faiz oranlarına nazaran, düşük kredi notu olanların risk seviyesi yüksek olduğundan kredi faiz oranları da daha yüksek olabiliyor.