Bankacılık sektöründe kuruluşlar müşterilerinin kredi başvurularında öncelikli olarak kredi notlarına bakıyor. Bankacılık kuruluşları, tüketicinin talep ettiği krediyi geri ödemedeki durumuna ilişkin bir değerlendirmeyi kredi notu üzerinden yapıyor. Bu çerçevede bankalar 0’dan 1900’e kadar kademeli olarak tüketicilerin kredi notunu sınıflandırıyor. Bu yüzden kredi notu düşük olan ve riskli grupta bulunan tüketiciler için kredi çekmek daha zorluyor. İşte kredi notu düşük olanlar için yükseltme yöntemleri!

Gelire Orantılı Banka Borcu Olmalı

Tüketicilerin bankadan kredi kullanırken mutlaka kredi tutarıyla gelir durumu arasındaki dengeyi iyi bir şekilde ayarlamış olmaya dikkat etmeleri çok önemlidir. Kredi notu ve kredi limitleri özellikle gelir durumu dengesinden oldukça etkilenmektedir. Bu yüzden kredi başvurusunda bulunurken, bankacılık sektöründe gelir durumuna göre verilebilecek en yüksek kredi limitleri konusunda bilgi edinilmelidir.

Düzenli Kredi ve Kredi Kartı Borcu Ödeme

Bankacılık kuruluşları açısından düzenli kredi ve kredi kartı borcu ödemeleri oldukça olumlu bir yaklaşım oluşturmaktadır. Bu nedenle bankadan kredi veya kredi kartı kullandığınızda mutlaka son ödeme tarihine kadar ödemesini yapmalısınız. Böylelikle geciken kredi kartı veya geciken kredi taksiti nedeniyle kredi notunuzun olumsuz şekilde etkilenmemesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca düzenli ödemeyle

düşük seviyede olan kredi notunu yükseltebilmekte mümkündür.
Kredi notu düşük olan kişiler için uzmanlar düşük limitli kredi veya kredi kartı alarak, ödemelerini minimum 6 ay boyunca düzenli olarak yapmalarını tavsiye ediyor. Böylelikle kredi notu oldukça hızlı bir şekilde riskli seviyeden yukarıya çıkıyor.

Banka Hesapları Hareketli Olmalı

Günümüzde bankacılık sektöründe kredi uygulamaları için tüketicilerin ödeme performansları kadar gelir ve gider dengesine ilişkin verilerde değerlendirmeye alınmaktadır. Bu kapsamda bankada bulunan hesaplarınızda sık sık para giriş ve çıkışı sağlayacak işlem hareketliliği olması artı avantaj sağlar. Özellikle de düşük olan kredi notunun yükseltilebilmesi noktasında gerçekten olumlu etkileri olur.

Çok Sık Kredi Kullanılmamalı

Her kredi kullanımında kredibilite performansı da düşüş yaşamaktadır. Bu nedenle çok sık kredi kullanmak yerine gerçekten ihtiyacınız olduğunda kredi kullanmayı düşünmeniz önerilir.

Bu Fiyatları Görenler En Yakın A101 Şubesine Akın Edecek, Tüm Ürünler Kasada %25 Daha İndirimli Olacak! Bu Fiyatları Görenler En Yakın A101 Şubesine Akın Edecek, Tüm Ürünler Kasada %25 Daha İndirimli Olacak!