Ekonomideki dalgalanmalar nedeniyle vatandaşlar bankadan kredi kullanma konusunda daha fazla talep gösteriyor. Ancak ekonomideki olumsuz gidişat bankaya olan borçların ödenmesinde sorun yaratıyor. Bu durumda milyonlarca vatandaşın kredi sicilini olumsuz etkiliyor ve kredi notunun düşmesine neden oluyor. Kredi notu düşük olduğu için bankadan kredi kullanamayan vatandaşlarda kredi notu yükseltilir? Konusunda sıkça araştırma yapıyor. İşte en kolay kredi notu yükseltme yöntemleri!

PTT'den Açıklama Geldi İşe Alımlar Başladı! Sene Sonuna Kadar KPSS Şartı Olmadan 55.000 Kişiye Memuriyet Verilecek! PTT'den Açıklama Geldi İşe Alımlar Başladı! Sene Sonuna Kadar KPSS Şartı Olmadan 55.000 Kişiye Memuriyet Verilecek!

Düşük Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Bankacılık sektöründe tüketicilerin yapacakları kredi başvurularında öncelikle gelir belgesine ve kredi notuna bakılır. Çünkü kredi notu, tüketicinin “Kredi Kayıt Bürosu(KKB)” tarafından mevcut borç ve ödeme performansına göre yaptığı değerlendirmeye göre sınıflandırmasıdır. KKB tarafından belirlenen kredi notu düşük olduğunda da bankadan kredi çekebilmek mümkün değildir. Kredi notu düşük olan kişilerin kredi başvurularının onaylanabilmesi için mutlaka kredi notunu yükseltmeleri gerekmektedir.
Ekonomi ve finans uzmanları kredi notu düşük olanların, bazı basit adımlarla kredi notlarını yükseltebileceklerini belirtiyor. Peki düşük kredi notu nasıl yükseltilir?

Gecikmeli Banka Borçları Ödenmeli

Uzmanlar düşük kredi notu yükseltmek için ilk olarak bankalarda gecikmeli bir borcun olmamasını önermektedir. Bu nedenle gecikmede olan ve üzerine faiz binen kredi borçlarının düzene sokulması ve hatta mümkünse tamamen kapatılması gerekmektedir. Çünkü mevcut kredi borçları düzenli ödeniyor olsa dahi kredibilite potansiyelini kapatır ve kredi notunun düşmesine neden olur.

Düşük Tutarlı Kredi veya Kredi Kartı Kullanımı

Kredi notunu yükseltmek için önemli bir diğer husus ise düzenli ödeme performansı izlenimi yaratmaktır. Bunun için bankadan düşük limitli ve tabii ki kısa vadeli bir kredi veya kredi kartı alınması öneriliyor. Alınan bu kredi veya kredi kartı borcunun düzenli olarak ödemelerinin yapılmasına da mutlaka itina gösterilmesi gerekmektedir.

Herkese Kefil Olunmamalı

Günümüzde pek çok tüketici birisine kredi için kefil olduğu zaman kendi kredi puanından da düşüş yapıldığı konusunda bilgi sahibi değil. Bu durumda başkalarına kefil olarak, kendi kredi başvurusunda kredi notunun yetersiz kalması gibi bir sorunla karşılaşmasına neden oluyor. Bu yüzden uzmanlar herkese kefil olunmaması konusunda önemle uyarılarda