Kredi notu sistemi, bankaların kredi, kredi kartı, kredili mevduat hesabı gibi bankacılık ürünlerini sunduğu müşterilerde aradığı ön koşuldur. Bankaya bu ürünlerden herhangi biri için başvurduğunuzda, bankanın genel kredi politikası çerçevesinde, kredi notu belirli bir seviyenin üzerinde olanlara bu ürünleri sunarlar. Bankaların dönem dönem yenilediği kredi politikaları gereği, kredi notu hangi seviyede olan başvuru sahiplerine kredi verecekleri de değişen bir konu.

Kredi notu çeşitli nedenlerle düşük olan kişilerin, merak ettiği konulardan biride, hangi bankaların kredi notu düşük olan kişilere kredi ürünü sunduğu konusu. Kredi notu 1 ile 1900 arasında çeşitli gruplara verilen bir nottur. 0 ile 699 en riskli ve en düşük kredi notudur. 700 ile 1.099 arası orta riskli, 1.100 ile 1.599 arası az riskli, 1.500 ile 1.699 iyi ve 1.700 ile 1.900 arası olan kişiler çok iyi olarak sınıflandırılır.

Hangi Banka Hangi Kredi Notuna Kredi Veriyor?

Sıklıkla sorulan bu soru, sürekli değişen bir cevaba sahip. Bankaların dönem dönem belirledikleri kredi politikaları nedeniyle, bu sorunun cevabı da sürekli değişiyor. Bazı bankalar 1200, bazıları 1.300 ve üzeri başvurulara kredi ve kredi kartı ürünü sağlarken, bazı bankalarda daha riskli olan 800’ den başlayan müşteri grubuna da kredi ürünleri sunabiliyor.

Yapı Kredi Müşterilerinin Dikkatine! Evinize Su, Elektrik, Doğalgaz Faturası Geliyorsa Hemen 150 TL Alabilirsiniz Yapı Kredi Müşterilerinin Dikkatine! Evinize Su, Elektrik, Doğalgaz Faturası Geliyorsa Hemen 150 TL Alabilirsiniz

800 Kredi Notuna Kredi Veren Banka Hangisi?

Şu anda 800 ve üzeri kredi notuna sahip kişiler için kredi ürünleri sağlayan bankalar bulunuyor. Ancak 799 ve altında kredi notuna sahip bir kişinin, şu anda kredi ürünleri kullanması mümkün değil. Bu durumdaki bir kişinin mutlaka kredi notunu yükseltmek için bir yol bulması gerekiyor.
800 ve üzerinde kredi notuna sahip olan kişilere kredi sağlayan bankalar arasında Fiba Banka öne çıkıyor. Aktifbank, ve ING gibi bankalarda çeşitli kotalarla 800 ve üzerinde kredi notuna sahip kişilere, daha yüksek faiz oranlarıyla kredi ürünleri sunuyor.

Orta riskli grupta değerlendirilen 800 ile 1.099 arasında puana sahip kişilere sunulan kredi ürünleri, daha yüksek kredi puanına sahip daha az riskli kişilere göre, daha yüksek faiz oranlarıyla sunuluyor. Bu yolla bankalar kendilerini garanti altına almış oluyorlar.