Acil nakit ihtiyacı olduğunda bankadan kredi kullanmak isteyebilirsiniz. Ancak kredi notunuz düşükse bankadan kredi kullanmanız neredeyse olanaksızdır. Özellikle Pandemi döneminde işsizliğin artması ve gelirlerin düşmesiyle bankalara borçlu sayısında ciddi bir artış yaşandı. Bu tablo ülkemizde düşük kredi notuna sahip vatandaş sayısını da arttırıyor. Kredi notu düşük olanların kredi çekebilmek için kredi notlarını yükseltmeleri gerekiyor. Peki en kolay yoldan düşük kredi notu nasıl yükseltilir?

Bu Fiyatları Görenler En Yakın A101 Şubesine Akın Edecek, Tüm Ürünler Kasada %25 Daha İndirimli Olacak! Bu Fiyatları Görenler En Yakın A101 Şubesine Akın Edecek, Tüm Ürünler Kasada %25 Daha İndirimli Olacak!

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Bankalara yapacağınız kredi başvurularında, ödeme performanslarınız değerlendirilmektedir. Bunun için gelir durumunuz ve varlıklarınız dışında bankacılık sektöründeki kredi sicil durumunuz değerlendirilir. Kredi siciliniz, daha önceki banka kredi ve kredi kartı kullanımlarınızdaki ödeme performansınız ve genel durumunuz üzerinden belirleniyor. Buna göre kredi notunuz ortaya çıkıyor. Eğer bankalara borcunuz bulunuyor veya gecikmede borç nedeniyle hukuki süreç yaşıyorsanız kredi notunuz olumsuz etkileniyor ve düşüyor.

Düşen kredi notunuzu yeniden yükseltmeden her bankadan kredi kullanabilmeniz mümkün olmaz. Bu yüzden kredi notunuzu yükseltmeye özen göstermelisiniz. Kredi notunuzu yükseltebilmek için kullanabileceğiniz basit yöntemler bulunuyor. Bu yöntemler arasında bankalara olan borçlarınızın ödemelerini düzene oturtmanız öne çıkıyor. Ayrıca düşük tutarlı kredi ve kredi kartı kullanarak, her ay ödemelerini düzenli olarak yapmalısınız.

Bankalara yapacağınız borç tablonuzun, genel gelir tablonuz ile orantılı olmasına dikkat etmelisiniz. Kefilliklerinizi daha dikkatli yapın. Ayrıca banka hesabınızın mutlaka para giriş ve çıkışı oluşturacak şekilde son derece aktif kullanmaya da özen gösterin. Böylelikle düşük olan kredi notunuzu kısa süre içerisinde yükselterek, bankalardan rahatlıkla kredi çekebilir pozisyona gelebilirsiniz.

Düşük Kredi Notuyla Nasıl Kredi Alınır?

Ülkemizde kredi notunuz düşük olsa da kredi kullanabileceğiniz bankalar bulunuyor. Gelir belgesi, kefil, kredi notu istemeyen bazı bankalar, tüketicilere düşük kredi notu olsa dahi kredi kullandırıyor. Bu bankalar arasında Enpara ve CEPTETEB öne çıkıyor. Dijital bankacılık kuruluşları evrak ve kefil istemeden düşük kredi notunuz olsa dahi kredi başvurunuzu onaylıyor. Ayrıca ING Bank tarafından sunulan e-kredi kampanyası sayesinde kefilsiz, gelir belgesiz ve kredi notu koşulu olmadan kredi kullanabilirsiniz.