Ülkemizdeki birçok kişinin kredi notu düşük olduğu için kredi kullanma şansını kaybediyor ancak bazı bankalar diğer bankalara nazaran daha kolay kredi verebiliyor. Hatta gelir belgesi talep etmeden de kredi sunan bankalar bulunuyor. Eğer sizin de kredi notunuz düşükse ya da düzenli bir çalışma hayatınız yoksa ve gelir belgesi sunacak konumda değilseniz, sizin için araştırdığımız bankalara başvuru yaparak kredi alabilirsiniz, ayrıca kredi notunuzu arttırmak için yapabileceğiniz birkaç ufak püf noktayı da sizinle paylaşacağız.

Kredi Puanı Nedir?

Kredi notu ya da kredi puanı, Türkiye'deki banka işlemleri yapan herkesin sahip olduğu bir puan olarak karşımıza çıkıyor. 0 - 2000 arasında değişen bu puanlar sayesinde bankalar sizlere güvenip güvenemeyeceklerine karar veriyorlar. Tüm Türkiye'deki bankalar aynı kurum üzerinden müşterilerin kredi notlarını görüntüleyebildikleri için herhangi bir bankada ödenmemiş borcunuz varsa bu sizin kredi notunuzu direkt olarak etkileme gücüne sahip oluyor. Kredi notunuz 2000'e ne kadar yakınsa bankalardan kredi alma şansınız o denli yüksek olacaktır, 0'a yakın kredi notuna sahip kişiler ise bankaların kredi ya da kredi kartı sunmak istemediği kişiler arasında yer alır. Bankaların belirlerdiği puan aralıkları ise şu şekilde:

1 Gün Bile Çalışma Hayatı Olmayan Ev Hanımlarına Hemen 90.000 TL Ödeme Yollanacak, TC'nizle Başvurmak Yetecek! 1 Gün Bile Çalışma Hayatı Olmayan Ev Hanımlarına Hemen 90.000 TL Ödeme Yollanacak, TC'nizle Başvurmak Yetecek!
  • 0-699: “Çok Riskli”
  • 700-1099: “Az Riskli”
  • 1100-1499: “Riskli”
  • 1500 – 1699: “Güvenilir”
  • 1700 – 2000: “En Güvenilir”

Ancak bazı bankalar kredi notunuz düşük olsa bile kredi imkanı sunmaktan geri durmuyor.

Fibabanka

Kredi notunuz düşükse ya da gelir belgeniz bulunmuyorsa sizler de hemen Fibabanka'ya başvuru yaparak ihtiyaç kredisi alabilirsiniz. Üstelik Fibabanka'da alabileceğiniz kredinin üst limiti tam 130.000 TL olarak belirlenmiş durumda. %2.16’dan başlayan faiz oranları ve 36 aya varan vade seçenekleri sizleri bekliyor.

ING

Kredi notunuz düşük olduğunda başvuru yapabileceğiniz bir diğer banka ise ING! ING’den kredi almak isterseniz 50.000 TL’ye kadar 36 aya varan vadeler ve %1,77’den başlayan faiz oranlarıyla karşılaşıyorsunuz ancak sizlerin kredi notu düşük olduğu için ING sizlere daha yüksek faiz oranı sunabilir. Eğer siz de ING’den 20.000 TL’lik kredi alırsanız 36 ay boyunca 800 TL ödeyerek borcunuzu kapatabilirsiniz.