Borçlarınızı rahat rahat ödemek için yapmanız gerekenleri ayrıntılı bir biçimde sizler için açıkladık.

Pek çok kişi önceden çektiği kredilerin aylık taksitlerini ya da kredi kartı ekstrelerini öderken zorluk yaşayabiliyor. Bilindiği üzere borçların ödenmesi için taahhüt edilen süre bittiğinde ve borçlar ödenmediğinde, bankalar borçlulara yasal takip işlemi başlatma hakkına sahip. Yasal takip süreci ise borçlu olan vatandaşların ödeyebileceği şekilde bir ödeme planının çıkarılmasını sağlıyor. Bu sisteme verilen isim ise yapılandırma. Banka ile borçlu kişilerin uzlaşmasını sağlayan yapılandırma ile ilgili detaylara gelin, daha yakından tanıyalım...

Cüzdanında ING Kartı Taşıyanların Dikkatine, 31 Mart Tarihine Kadar Başvuru Yaparsanız Anında İndirim Kazanacaksınız! Cüzdanında ING Kartı Taşıyanların Dikkatine, 31 Mart Tarihine Kadar Başvuru Yaparsanız Anında İndirim Kazanacaksınız!

YASAL TAKİP NE ZAMAN BAŞLAR?

Aydan aya ödenmesi gereken kredi ya da kredi kartı borçlarının ödenmesi için bir tarih belirleniyor. Bu tarihe kadar borç tutarının yatırılması gerekiyor. Fakat ödemelerin iki ay üst üste yapılmaması durumunda, banka üçüncü ay ödemesi için borçlu tarafa uyarıda bulunma hakkına sahip. Hala ödeme yapılmadığı durumda ise bankalar yasal takip sürecini başlatıyor.

YASAL TAKİP SÜRECİNE GİRMEMEK İÇİN NE YAPMAK GEREKLİ?

Öncelikle dikkat etmeniz gereken şey, bankalarla anlaştığınız ödeme tarihini kaçırmamak ve düzenli olarak ödeme yapmak. İşten çıkarılma ya da hastalık gibi beklenmedik durumlarda borcunuzu üst üste iki ay ödeyemediğinizde, 30 günlük bir ödeme süresi daha veriliyor. Hala ödeyemeyecek durumdaysanız, bankalara bu durumu bildirmeli ve gecikmeye girdiğinizi ifade etmelisiniz. Uygun bir yapılandırma şartını bankanızdan talep ederek yasal takip sürecinden kaçınabilirsiniz.

BORÇLARIN YAPILANDIRILMASINDA HANGİ ŞARTLAR ARANIYOR?

  • Borcun ödenemeyeceği anlaşıldığı anda yapılandırma talebinde bulunulması gerekiyor.
  • Yapılandırma talebi ilgili bankayla doğrudan görüşme gerçekleştirilmelisiniz.
  • Genel şartlar ise bankadan bankaya göre değişiklik gösterebilir.

BORÇ YAPILANDIRMASI NASIL YAPILIR?

Ödenemeyen banka borçlarının yasal takip sürecine girmeden evvel yapılandırılması için ilgili banka ile doğrudan görüşme sağlanmalı. Banka uzlaşmaya varmak istediğinde ise seçilmesi gereken iki farklı yol var.

  • Bunlardan ilki aylık ödeme miktarının azaltılması ve vade süresinin uzatılması
  • Diğer bir yapılandırma seçeneği ise söz konusu banka ya da diğer bankalardan borç kapatma kredisi çekmek. Ama bu durumda taksit ödeme sayısı ve faiz oranları artış gösterebiliyor.