Geçtiğimiz hafta kripto para piyasaları çok sıkıntılı bir süreçten geçti. Büyük skandal ve sürprizlerin yaşandığı geçen hafta dünyanın en büyük kripto para borsaları arasında ciddi sıkıntılar meydana geldi. Kripto para piyasalarında ciddi düşüşlere neden olan ve hatta dünyanın en büyük ikinci kripto para borsasının iflasını açıklamasına giden olaylar zincirine dair tüm detaylar!

Binance FTX’i Almak İstedi

Kripto para piyasasının en büyük 2 kripto para borsası olarak Binance ve FTX kabul ediliyor. Dünyanın en büyükleri olan bu iki kripto para borsası arasında kıyasıya bir rekabet bulunsa da Binance, hacmiyle her daim önde olmayı başarıyordu. Geçen hafta FTX yatırımcılarına para ödeme konusunda sıkıntı yaşamaya başladığı haberleri ortaya çıktı. Bu gelişme üzerine FTX’i almayı hedefleyen Binance, satın alımdan vazgeçti. Bu gelişmelerle birlikte son 2 yıldır Bitcoin en düşük seviyesine indi. Bu gelişmeler üzerine genel kripto para piyasalarında da düşüş trendi başladı.

ABD'li Doktor Linda Kramer, 15 Dakikalığına "Öbür Dünyaya" Gittiğini İddia Etti, Gördüklerini Bir Bir Anlattı! ABD'li Doktor Linda Kramer, 15 Dakikalığına "Öbür Dünyaya" Gittiğini İddia Etti, Gördüklerini Bir Bir Anlattı!

Söz konusu olumsuzluklar devam ederken FTX’e karşı kapsamlı bir soruşturma açıldığı haberi geldi. Tüm bu gelişmelerden bağımsız gibi görünse de aslında bağımlı olan ABD’deki ara seçimler devam ediyordu.

Likidite Sorunu Yaşadı

FTX, yatırımcılarına karşı çok ciddi bir likidite sorunuyla karşı karşıya kaldı. Özellikle yatırımcılarına ödeme yapmakta zorlanmaya başlaması çöküşün en güçlü sinyallerini verdi. Nitekim ABD basını tarafından FTX cephesinde likidite sorununa çözüm bulunamaması halinde günler değil saatler içerisinde FTX iflası haberinin gelebileceği belirtiliyordu. Nitekim söz konusu iddialar gerçek olduğu ve FTX cephesinden iflas başvurusu geldiği açıklandı.

İflas başvurusunun yapılmasının ardından şirketin CEO’su Sam Bankman-Fried ise şirketteki CEO görevinden istifa ettiğini açıkladı. Sosyal medya hesabından açıklamalarda bulunarak, olayların bu noktaya kadar gelmiş olmasından üzüntü duyduğunu belirtti. Ayrıca bunun bir son olması gerekmediğini ve her şeyi toparlamak ve geri döndürmek için kurtarma eylemlerine dair detayları da yakında paylaşacağını açıkladı.

Sam, ABD’nin geçtiğimiz hafta tamamlanan ara seçimlerindeki en büyük finansmanlardan/bağışçılardan birisi olduğu da belirtildi. Öyle ki George Soros’un zirvede olduğu bağışçı listesine ikinci sıradan girmeyi başarmıştı.