Türkiye’nin istihdam kurumu İŞKUR, milyonlarca vatandaşa 2022 yılında da iş umudu sunmaya devam ediyor. İŞKUR istihdam zorluğu yaşanan bölge ve dönemlere yönelik olarak “Toplum Yararına Programlar” gerçekleştiriyor. İŞKUR TYP ile birlikte işsiz vatandaşlar, yeni bir iş bulana kadar gelir elde edebilme imkanına sahip olabiliyor. İŞKUR TYP nedir? İŞKUR TYP şartları neler? İŞKUR TYP başvurusu nasıl yapılır? Sorularının yanıtları haberimizde!

1 Gün Bile Çalışma Hayatı Olmayan Ev Hanımlarına Hemen 90.000 TL Ödeme Yollanacak, TC'nizle Başvurmak Yetecek! 1 Gün Bile Çalışma Hayatı Olmayan Ev Hanımlarına Hemen 90.000 TL Ödeme Yollanacak, TC'nizle Başvurmak Yetecek!

İŞKUR TYP Nedir?

İŞKUR TYP veya tam adıyla İŞKUR “Toplum Yararına Programlar” ile Türkiye genelinde istihdam zorluğu yaşanan dönemlerde veya bölgelerde istihdam imkanı oluşturulmaktadır. İŞKUR tarafından TYP, kimi zaman yüklenici aracılığıyla, kimi zamanda kendisi tarafından gerçekleştirilmektedir. Böylelikle işsizlik oranlarının arttığı dönemlerde veya işsizliğin yoğun olduğu bölgelerde işsizlere gelir fırsatı oluşturuluyor. Ayrıca programlar toplum yararına olduğundan, kamu hizmetlerine ilişkin uygulamalarında yerine getirilmiş olması sağlanmaktadır.

İŞKUR TYP Şartları Nelerdir?

İŞKUR tarafından gerçekleştirilen TYP kapsamında başvuruda bulunmak isteyen kişilerin bazı şartlara sahip olmaları gerekmektedir. Buna göre 2022 yılında İŞKUR TYP şartları arasında öncelikli olarak İŞKUR kayıtlı işsiz olunması gelmektedir. İlk şarta sahip olan kişilerin ayrıca 18 yaşını doldurmamış olması, Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan(SGK) emekli maaşı, yetim aylığı gibi aylık almıyor olması gerekmektedir. Eğitimini tamamlamış olması ve TYP ile elde edeceği gelir ile birlikte kazanacağı gelirin hane gelir seviyesini 2022 net asgari ücret tutarının 1.5 katının üstüne çıkmasını sağlamaması gerekmektedir.

İŞKUR TYP Ne kadar Ödeme Yapılıyor?

İŞKUR tarafından “Toplum Yararına Programlar” katılımcıları için asgari ücret tutarı üzerinden ödeme gerçekleştirilmektedir. Her bir katılımcı programdan en fazla 9 ay boyunca yararlanabilmektedir. 9 aylık sürenin sonunda 3 aylık bir ara vermesi zorunludur. Ancak 3 aylık aranın ardından kişiler diğer İŞKUR TYP uygulamalarına yeniden başvuru gerçekleştirebilmektedir. Bununla birlikte İŞKUR TYP kapsamında haftalık 45 saatlik bir çalışma gerçekleştirilmesi zorunludur.

İŞKUR TYP başvurusu için yoğun talep olmasından dolayı İŞKUR tarafından adaylar arasından seçimler “noter kurası” ve “liste yönetimi” şeklinde 2 farklı şekilde yapılmaktadır. Bazı durumlarda her iki yönteminde kullanıldığı bir aday seçim uygulaması da gerçekleştirilebilmektedir.