İŞKUR, 2022 yılında artan işsizlik oranları nedeniyle istihdamı arttırabilmek ve iş arayanlara gelir kapısı oluşturabilmek için “Toplum Yararına Programlar(TYP)” uyguluyor. İŞKUR TYP sayesinde işsiz vatandaşlar geçici süreli aylık asgari ücret kadar kazanç elde edebilme şansını yakalıyor. Peki İŞKUR TYP programlarına kimler katılabilir? İŞKUR TYP şartları neler? Sorularının yanıtları haberimizde!

İŞKUR TYP Nedir?

İŞKUR TYP, kurum tarafından gerçekleştirilen “Toplum Yararına Programlar” projesinin kısaltılmış halidir. İŞKUR TYP, temel olarak istihdamında güçlük yaşanan kişiler ve yanı sıra istihdamın zorlu olduğu dönem ve konumlarda iş gücünün verimli şekilde değerlendirilmesini hedeflemektedir. Toplum Yararına Programlar kapsamında kamu hizmetlerinin İŞKUR tarafından veya yüklenici aracılığıyla uygulanarak, iş arayanlar için iş ve gelir imkanın sağlandığı programlardır.

İŞKUR TYP’ye Kimler Katılabilir?

İŞKUR tarafından gerçekleştirilen TYP’ye katılım sağlayabilmek için belirli şartlara sahip olunması gerekmektedir. İŞKUR TYP’ye katılabilmek için mutlak suret ile İŞKUR’a kayıtlı işsiz olunması gerekmektedir. İŞKUR kaydı bulunmayan İŞKUR e-şube üzerinden veya fiziki şubelerinden kaydını kolayca oluşturabiliyor.

Bu Coinleri Almayanlar Çok Üzülecek, Yatırım Uzmanları x50 Yapma Potansiyeli Olan Coinleri Tek Tek Açıkladı! Bu Coinleri Almayanlar Çok Üzülecek, Yatırım Uzmanları x50 Yapma Potansiyeli Olan Coinleri Tek Tek Açıkladı!

Bunun dışında İŞKUR TYP şartları arasında yer alan 18 yaşını doldurmuş olmak, öğrenimini tamamlamış olmak, Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan(SGK) emekli maaşı veya farklı bir aylık almıyor olmak koşullarının da sağlanması gerekiyor. Bunun dışında kişinin İŞKUR TYP ile elde edeceği gelirde dahil olacak şekilde hanesindeki gelir seviyesinin asgari ücret tutarının 1.5 katından fazla olmaması gerekmektedir.

İŞKUR TYP Ne Kadar Sürer?

Geçici programlar halinde uygulandığından İŞKUR TYP’ye dahil olabilme süreleri bulunmaktadır. Buna göre 2022 yılında İŞKUR TYP’de en fazla 9 ay süreyle kalınabilmektedir. 9 aylık sürenin tamamlanmasından sonra kişinin 3 aylık bir ara vermesi gerekiyor. 3 aylık ara dolduktan sonra yeni bir 9 aylık TYP için yeniden başvuru yapabilmektedir. Ayrıca her bir kişi haftada en fazla 45 saatlik bir çalışma gerçekleştirmektedir.

İŞKUR TYP Maaşı Ne Kadar?

İşsizler için iş disiplininden uzaklaşmamayı ve alışkanlıklarını kaybetmemeyi sağlamakla birlikte gelir kaynağı oluşturmak için yapılan İŞKUR TYP’de katılımcılara ödeme yapılmaktadır. 2022 İŞKUR TYP ödemeleri, 2022 asgari ücret tutarı kadar yapılır.