Ülke genelinde istihdamı arttırmaya yönelik çalışmalara imza atan İŞKUR’dan işsizlik sorunun yüksek olduğu bölgelere ve dönemlere yönelik özel uygulamalarda sunuluyor. İşsiz vatandaşlar İŞKUR’a başvuruda bulunarak İŞKUR “Toplum Yararına Programlara(TYP)” katılabiliyor. İŞKUR TYP nedir? İŞKUR TYP başvurusu nasıl yapılır? Ve kimler İŞKUR TYP’ye katılabilir? Sorularının yanıtları haberimizde!

İŞKUR TYP Nedir?

İŞKUR, Türkiye genelinde milyonlarca vatandaşı iş sahibi yapmaya devam ediyor. Bununla birlikte işsizlik probleminin tepede olduğu bölge veya dönemlere yönelik olarak İŞKUR tarafından “Toplum Yararına Programlar” uygulanıyor. Bu programlar, kamu hizmetlerinin uygulanmasında görev almak üzere geçici personel istihdamı oluşturuyor. Kimi zaman doğrudan İŞKUR tarafından kimi zamanda yüklenici aracılığıyla bu programlar uygulanıyor.

İŞKUR, söz konusu TYP uygulamaları ile hem işsiz vatandaşların yeni bir iş bulana kadar gelir elde edebilmesini hem de çalışma disiplin ve alışkanlıklarından uzaklaşmamasını sağlıyor.

İŞKUR TYP’ye Kimler Başvurabilir?

İŞKUR tarafından düzenlenen TYP’lere katılım sağlayabilmek için öncelikli olarak İŞKUR kaydının bulunması gerekiyor. İŞKUR kaydı bulunan kişiler programlara başvuru için ayrıca 18 yaşını doldurmuş olmak, Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan(SGK) emekli olmamak şartlarını da sağlamak durumundadır. Ayrıca öğrenci olmaması ve çalışma çerçevesinde elde edeceği gelir ile birlikte hanesindeki gelir seviyesinin 2022 net asgari ücret tutarının 1.5 katından fazla olmaması gerekiyor.

İŞKUR TYP Ne Kadar Sürüyor?

Kamu yararına hizmetlerin uygulanması amacıyla düzenlenen TYP’ler belirli süreli olarak uygulanmaktadır. Bu kapsamda İŞKUR tarafından sürdürülen programa katılan adaylar en fazla 9 ay görev alabilmektedir. 9 aylık sürenin sonucunda adayın 3 aylık bir ara vermesi gerekiyor. Ardından yeniden programlara başvuru yapabilme hakkına ise sahip olabiliyor.

İŞKUR TYP uygulamalarında çalışma süreleri ise haftalık ortalama 45 saat olarak belirlenmektedir. Bununla birlikte programa katılan tüm adaylar İŞKUR TYP çalışma ücretini ise 2022 net asgari ücret tutarına göre almaktadır.

Başvuruların yoğun olduğu programlarda adaylar arasından seçim adilane seçim yapılabilmesi için İŞKUR tarafından noter kurası, liste yönetimi ve %80 noter kurası ve %20 liste yönetimi şeklinde seçim uygulamaları gerçekleştirilmektedir. Programa kabul edilen adaylar devletin kamu hizmetleri alanında aktif olarak görev alacaktır.

PTT'den Açıklama Geldi İşe Alımlar Başladı! Sene Sonuna Kadar KPSS Şartı Olmadan 55.000 Kişiye Memuriyet Verilecek! PTT'den Açıklama Geldi İşe Alımlar Başladı! Sene Sonuna Kadar KPSS Şartı Olmadan 55.000 Kişiye Memuriyet Verilecek!