Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından geçen hafta yapılan açıklamada, Asgari ücrete zam yapılması için talimat verdiğini duyurmuştu. Yaşanan hayat pahalılığının, yılbaşında asgari ücrete yapılan efsanevi zammın erimesine neden olması, Temmuz ayında emekliler ve kamu çalışanlarına yapılacak zamla birlikte, asgari ücrete de zam yapılması konusunda yoğun beklentiler oluşturmuştu. Alım gücünün giderek düşmesi, özellikle asgari ücretle geçinmeye çalışan kişilerin zor günler yaşamaya başlamasına neden olmuştu. Cumhurbaşkanı tarafından verilen talimat üzerine, Asgari Ücret Komisyonu 29 ve 30 Haziran günlerinde 2 defa toplandı. Komisyondan, zam ile ilgili tespit edilen rakamın, 1 Temmuz 2022 tarihinde ( bugün 9 açıklanacağına dair duyuru yapılmıştı.

Asgari Ücret Zammı Ne Zaman Açıklanacak?

Talep edilen zam tutarının 6.500 lira üzerinde olması, yaşanan enflasyonun yaklaşık % 70 olması, emekli ve kamu çalışanlarına yapılacak zammın % 40’ ın üzerinde olacağının açıklanması, asgari ücretin ne kadar olacağına dair kafa karışıklığı da oluşturuyor. Basit bir hesaplamayla % 26 ‘ lık bir zamla bile, asgari ücret net 5.363,53 TL oluyor.

Beklentiler asgari ücretin 6.000 liranın üzerinde olması yönünde. Buna karşılık yapılacak iyileştirmenin, bu kadar fazla olamayacağı, bunun için ayrılacak kaynağın bulunmadığı yönünde de tahminler bulunuyor. Tartışmalar ve meraklı bekleyiş sürerken, zammın Temmuz aylıklarına yansıyabilmesi için gerekli kanun değişikliği yapılarak, Resmi Gazete’ de de yayınlandı.

Cüzdanında ING Kartı Taşıyanların Dikkatine, 31 Mart Tarihine Kadar Başvuru Yaparsanız Anında İndirim Kazanacaksınız! Cüzdanında ING Kartı Taşıyanların Dikkatine, 31 Mart Tarihine Kadar Başvuru Yaparsanız Anında İndirim Kazanacaksınız!

Zammı Cumhurbaşkanı Açıklayacak

NATO Toplantısı nedeniyle yurtdışında olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ ın, bugün dönmesi ve dönüşüyle birlikte asgari ücret zammını da açıklaması bekleniyor. Cumhurbaşkanı tarafından zammın yapılacağının geçen hafta açıklanmasının ardından, bu hafta da zammı açıklaması bekleniyor.
Yapılacak zamla birlikte Temmuz ayında alınacak asgari ücretin en düşük 5.500 TL seviyesinde olacağına kesin gözüyle bakılıyor. Olası zam oranlarına göre yapılan hesaplamalarla, asgari ücret 5.500 ile 6.500 lira arasında net bir tutara yükselecek gibi görünüyor. Asgari ücrette gerçekleşecek böylesi bir yükseliş, yanı sıra en düşük emekli aylığının 3.500 liraya yükseltilmesi, alım gücünü bir miktar daha iyi hale getirecek. Dolayısıyla hayat pahalılığının olumsuz etkileri de, toplumun geniş bir kesiminde daha az şekilde hissedilmeye başlanacak.