2022 Kurban Bayramı’nın yaklaşmasıyla birlikte büyükşehirlerde çalışan veya okuyan vatandaşlar, bayram tatilini memleketLerinde geçirmek istiyor. Ancak akaryakıt fiyatlarının 30 TL sınırını geçmesi ve bayramın yaklaşmasıyla birlikte otobüs firmalarından bilet fiyatlarına fahiş fiyat tarifeleri uygulanmaya başlandı. Okulların yaz tatiline girmesi ve Kurban Bayramı’nın yaklaşmasıyla birlikte memleketine gitmek veya tatile çıkmak isteyenler otobüs bileti fiyatları araştırması yaptığında devasa zamlarla karşılaştı.

Otobüs Bileti Fiyatları 750 TL’ye Kadar Çıkıyor

Geçtiğimiz yıldan beri otobüs bileti fiyatları için ciddi zamlar gelmeye devam ediyor. Devletin Pandemi, enflasyon, akaryakıt zamları ve Dolar artışı nedeniyle otobüs firmalarının yaptıkları zamları engellemek için bilet fiyatlarına üst sınır uygulamıştı. Ancak süreli olan bu sınırlandırmanın kalkmasıyla birlikte 2022 Ramazan Bayramı’ndan bu yana otobüs bileti fiyatlarına %65’i bulan bir zam geldi.

Açıklanan son otobüs bileti zamlarının ardından Türkiye’de yurtiçi otobüs yolculuklarında bilet fiyatları sadece 1.5 saat ile 2 saat arasındaki mesafeler için bile 120 TL’yi buldu. Otogarlardan gelen bilgilere göre söz konusu otobüs yolculuklarının süresinin 20 saati geçmesi durumunda otobüs bileti fiyatları minimum 650 TL, maksimum 750 TL seviyesinden satışa sunuluyor.

İstanbul ile Ankara Arası 350 TL Oldu

Türkiye’nin en büyük 2 şehri arasında bu bayram seyahat etmek isteyenlerin 350 TL’yi gözden çıkartmaları gerekecek. Çünkü İstanbul ile Ankara arasında sefer düzenleyen otobüs firmalarının ortalama bilet fiyatları 350 TL seviyesinde oldu. Bu rakam daha uzun bir mesafe olan İstanbul ile Trabzon arası olarak değerlendirildiğinde ise 620 TL gibi 2022 asgari net ücretinin %4’te 1’inden fazlasına denk geliyor. Gidiş dönüş dikkate alındığında 1240 TL gibi devasa bir maliyete neden oluyor.
İşte 2022 Kurban Bayramı öncesinde bazı iller arasındaki güncel otobüs bileti fiyatları;

PTT'den Açıklama Geldi İşe Alımlar Başladı! Sene Sonuna Kadar KPSS Şartı Olmadan 55.000 Kişiye Memuriyet Verilecek! PTT'den Açıklama Geldi İşe Alımlar Başladı! Sene Sonuna Kadar KPSS Şartı Olmadan 55.000 Kişiye Memuriyet Verilecek!
  • İstanbul ile Ankara arası gidiş 350 TL
  • İstanbul ile Antalya arası gidiş 490 TL
  • İstanbul ile İzmir arası gidiş 500 TL
  • İstanbul ile Sivas arası gidiş 550 TL
  • İstanbul ile Diyarbakır arası gidiş 600 TL
  • İstanbul ile Trabzon arası gidiş 620 TL