Bir Kurban Bayramı'nı daha geride bıraktığımız bu günlerde birçoğumuzun buzdolapları kurbandan gelen ve harika yemeklere malzeme olacak olan kurbanlık etlerle doldu. Ancak kurban etinin pişirilmesi konusu aslında hiç de öyle kolay bir konu değil. Bunun için dikkat edilmesi gereken birçok husus söz konusu. Eğer siz de lokum kıvamında ve hakkını veren bir et yemeği yapmak istiyorsanız bunun için birçok püf noktasına dikkat etmeniz gerekiyor. İşte sizin için lokum gibi bir kurban eti ziyafeti için yapmanız gerekenler ve pişirme tavsiyeleri!

Kurban Eti Pişirirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Toplumumuzda oldukça önemli bir yeri olan Kurban Bayramı'nın ardından kurban etlerinin nasıl tüketileceği konusu bizi bekleyen önemli soruların başında geliyor. Öncelikle şunu söylemeliyiz ki, kurban etini asla kesimden hemen sonra tüketmemelisiniz. Kurban etinin kesilir kesilmez tüketilmesi hem lezzet açısından hem de sağlık açısından son derece sakıncalı bir durum. Kesin esnasında sertleşen kurban etinin yeniden yumuşaması için bir süre dinlendirilmesi gerekiyor. Bu arada etinizi dinlendirdiğiniz yerin de serin ve güneş görmeyen bir yer olmasına dikkat etmeniz gerekiyor. Bunun yanı sıra kolesterol oranı oldukça yüksek olan kurban etine ekstra yağ koymamalısınız. Bu nedenle kurban etinizi kendi yağında ve fazladan yağ eklemeden pişirmelisiniz.

Ayrıca kurban etini pişirirken doğru sıcaklığı ayarlamanız da önemli bir diğer durumu teşkil eder. Örneğin etinizi mühürleyecekseniz öncelikle ilk etapta yüksek ateş kullanabilirsiniz. Hatta bunun için de ilk önce tencerenizi ısıtmalısınız. Ardından yüksek ateşten sonra ateşin seviyesini kısığa almalısınız. Etlerinizin yavaş yavaş pişmesini sağlamalısınız.

Nusret, Maçka'daki Park Hyatt Oteli İçin Tanıtım Videosu Yayınladı, Gözlükle Duşa Girdi! Nusret, Maçka'daki Park Hyatt Oteli İçin Tanıtım Videosu Yayınladı, Gözlükle Duşa Girdi!

Sebze ve Baharat Desteği

Kurban etinizi pişirirken ayrıca soğan, sarımsak, havuç ya da biberiye gibi aroma katan sebzelerden yararlanabilirsiniz. Bununla birlikte etleriniz pişmeye yüz tuttuğunda yavaş yavaş baharatlarınızı ve tuzunuzu ilave edebilirsiniz. Eğer baharatlarınızı erken eklerseniz yanmasına neden olabilirsiniz. Geç eklediğiniz takdirde de baharat tadının ete geçmesini engellemiş olursunuz. Bu nedenle baharatları mutlaka etiniz pişmeye yakınken eklemelisiniz. Son olarak etinizi pişirdikten sonra 3-4 dakika daha dinlendirdikten sonra servis edebilirsiniz. Böylelikle etinizi daha lezzetli ve sulu olmasını sağlamış olursunuz.