Artık ezber bozan lezzetleri denemeye başladık. Mutfağımızda bulunan her malzemeyi kullanıyor ve lezzetlerini keşfettikçe tatlarını unutamıyoruz. Sofralarımızın ayrılmaz ikilisi olan kuru fasulye ve pilava bakış açımızı değiştiriyoruz. Hazır mısınız ? Kuru fasulye ile yapabileceğimiz pasta tarifi geliyor.

Gerekli Malzemeler

Kuru fasulyeli pasta için ihtiyacımız olan malzemeler şu şekildedir;

Amerikan Güreşinin Efsanelerinden Hulk Hogan Artık Sadece Koltuk Değnekleriyle Yürüyebiliyor! Amerikan Güreşinin Efsanelerinden Hulk Hogan Artık Sadece Koltuk Değnekleriyle Yürüyebiliyor!
  • 1 bardak kuru fasulye
  • 3 adet yumurta
  • Toz şeker 1 bardak
  • Ceviz 1.5 bardak
  • Sosu için ise biraz çikolatalı sos
  • 1 bardak kadar süt

Pasta Tarifimiz

1 su bardağı kuru fasulye ve üzerini geçecek şekilde su ile tencerede, bir gece buzdolabında bekletiyoruz. Suyunu süzdüğümüz kuru fasulyeleri dileğinize göre: bir-iki yıkama sonrasında ocakta bir saat süre ile kaynatalım. Kaynattığımız fasulyeyi süzgeçten geçirip, blendera alalım. Blenderda un haline getirdiğimiz fasulyeyi kase içerisine alarak üzerine 3 adet yumurta ekleyelim. İçerisinde büyük parça kalmayana kadar ezelim. 1 su bardağı toz şekeri karışıma ekleyip, blenderdan geçirmeye devam ediyoruz. Malzemelerin birbirine karışımı çok önemli. Emin olana kadar blender işlemine devam edelim.

1,5 su bardağı cevizimizi karışıma dahil ettikten sonra un ufak hale gelene kadar ezme işlemine devam ediyoruz. Ne çok sıvı ne de çok katı bir kıvama ulaşan karışımımızı fırına alabiliriz. Fırına alacağınız kalıp sizin tercihinize göre değişiklik gösterebilir. İçerisine mutlaka yağlı kağıt kullanıyoruz. Islatarak kullanacağınız yağlı kağıt çok daha kolaylık sağlayacaktır. Karışımın içerisinde malzemeleri bağlaması açısından yumurta ekledik. Uygulama esnasında yağlı kağıt kullanımımız ise oldukça önemli.

Kabımızın her tarafına yayılacak şekilde üzerini düzleştirerek karışımı yerleştirdik. 160 C derecede önceden ısıttığımız fırında yaklaşık 50-55 dakika kadar pişirelim. Özellikle tam pişmiş olmasına dikkat edelim. Üzerinin kızarıp içinin çiğ olmaması temel önceliğimiz. Piştikten sonra fırından aldığımız kabımızın kenarlarını bıçak yardımı ile ayırabiliriz. Dağılabilme özelliğine karşı tabak yardımı ile ters çeviriyoruz.

Tatlı Sos Tarifimiz

Dilerseniz sos için üzerine krem şanti sürebilirsiniz. Bir paket çikolata sosumuzu tencere içine boşalttıktan sonra, 1 su bardağı süt ile karıştırıyoruz. Daha sonra karışımı kısık ateşte ocağımıza alarak karıştırmaya devam ediyoruz. Yoğunlaşmış bir kıvama ulaşınca sosumuzu ocaktan alalım ve kekimizin üzerine dağıtalım. Servise hazır hale getirdiğimiz kekimizi afiyetle tüketebilirsiniz.