Akbank'lılar Migros'tan Yapacakları Alışverişler İçin Tam 300 TL Kazanıyor! Bankadan Açıklama Geldi Akbank'lılar Migros'tan Yapacakları Alışverişler İçin Tam 300 TL Kazanıyor! Bankadan Açıklama Geldi

Eğitim hayatına devam eden öğrencilere yönelik olarak kamu kurumları ve özel kuruluşlar tarafından maddi destekler sağlanıyor. Eğitim kurumlarına yönelik sağlanan imkanlara ek olarak öğrencilerinde eğitimlerini sürdürebilmeleri noktasındaki ihtiyaçları için burs desteği yapılıyor. 2021-2022 eğitim öğretim döneminde öğrencilere burs veren kurumların aradıkları şartlar ve başvuru sürecine dair her şey haberimizde!

Vakıflar Genel Müdürlüğü Öğrenci Bursu Desteği

Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından her yıl olduğu gibi 2021-2022 eğitim öğretim döneminde de öğrencilere burs desteği sağlanmaktadır. Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından sunulan öğrenci bursu desteği 3 kademeli olarak sunulmaktadır. Buna göre ortaöğrenim eğitim yardımı, yükseköğretim bursu ve yabancı uyruklu öğrenci bursu şeklinde 3 farklı burs desteği sağlanmaktadır.

Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından ortaöğrenim yardımı Ekim ile Haziran ayları arasını kapsayacak şekilde 9 ay boyunca ayda 100 TL olarak gerçekleştirilmektedir. Yükseköğretim bursu ise Ekim ile Mayıs ayları arasında 8 ay boyunca ayda 400 TL olarak verilmektedir. Öğrenci bursu desteğinden yararlanabilmek için başvuruya konu olan öğrencilerin hanesindeki kişi başına düşen gelirin, asgari ücretin 3’te 1’inden az olması gerekmektedir. Ayrıca yükseköğrenim gören öğrencilerin not ortalamalarının 4.00 üzerinden 2.00’in altında olmaması şartı da aranmaktadır.

TEV Öğrenci Bursu

Türk Eğitim Vakfı(TEV), öğrencilere burs veren kurumlar arasında yer alıyor. Türk Eğitim Vakfı tarafından her yıl binlerce öğrenciye burs verilmektedir. TEV bursundan faydalanmak isteyen adayların ihtiyaç sahibi olmaları, gelir getiren iş sahibi olmamaları, 35 yaşını doldurmamış olmaları ve 4 üzerinden 3 not ortalamasına sahip olmaları gerekmektedir. Bu şartları sağlayan adaylar arasından;

  • Meslek lisesi öğrencilerine 350 TL,
  • Lisans öğrencilerine 800 TL,
  • Yüksek lisans öğrencilerine 1.200 TL,
  • Doktora öğrencilerine 1.600 TL,

Burs ödemesi gerçekleştirilmektedir.

Öğrencilere Burs Veren Özel Kuruluşlar

Türkiye’de büyük veya küçük fark etmeksizin çoğu özel kuruluş tarafından da öğrencilere burs desteği verilmektedir. Bu kuruluşlar arasında Vehbi Koç Vakfı ve Sabancı Vakfı dikkat çekiyor.  Her 2 kuruluşta her yıl çok sayıda öğrenciye iyi bir not ortalaması ve disiplinsizliği bulunmayan bir öğrenci olmaları halinde burs desteği yapılmaktadır.