Günümüzde lise veya üniversite eğitimini sürdürmek isteyen ancak maddi imkansızlıklar nedeniyle bu hayalini gerçeğe dönüştürmekte zorlanan binlerce öğrenci bulunuyor. Bu öğrenciler ve ebeveynleri her yıl eğitimleri için öğrencilere burs veren kurumları araştırıyor. Türkiye genelinde devlet kurumları ve yanı sıra dernekler ve kuruluşlar tarafından öğrencilere burs desteği sunuluyor. İşte 2022’de öğrencilere burs desteği veren kurumlar ve kuruluşlar!

Türk Eğitim Vakfı(TEV) Öğrenci Bursu

Türk Eğitim Vakfı, Türkiye’de eğitim alanında destek sağlayan en önemli kurumlar arasında yer alıyor. Türk eğitim sisteminin geliştirilmesi amacı ile önemli çalışmalarının yanı sıra öğrencilere burs desteği de sunuyor. TEV tarafından her eğitim öğretim dönemi içerisinde ortaöğretim, lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencilerini kapsayacak şekilde öğrencilere burs desteği sağlamaktadır. TEV öğrenci bursu, öğrencinin eğitim kademesine göre değişen tutarlarda sunulmaktadır. Buna göre TEV ile lise öğrencileri 350 TL, üniversite öğrencileri 800 TL, yüksek lisans öğrencileri 1.200 TL ve doktora öğrencileri 1.600 TL burs desteği alabiliyor.

Milli Eğitim Bakanlığı Öğrenci Bursu

Milli Eğitim Bakanlığı(MEB) tarafından da her yıl binlerce öğrenciye burs desteği sunuluyor. MEB tarafından sunulan öğrenci bursundan üniversitelerin öğretmenlik fakültelerinde eğitim gören öğrenciler yararlanabilmektedir. Karşılıksız burs olarak sunulan bu destek ile ülke genelinde daha fazla öğretmen yetiştirilmesi hedefleniyor. MEB’in üniversitelerdeki öğretmenlik fakültesinde eğitim gören öğrencilere sunduğu burstan yararlanabilmek için mutlaka öğrencilerin öğretmenlik bölümünü, üniversite tercihlerinin ilk 5 seçeneği arasında yer vermiş olması gerekmektedir.

İstanbul Sanayi Odası(İSO) Vakfı Öğrenci Bursu

İstanbul Sanayi Odası(İSO) Vakfı tarafından da öğrencilere burs desteği sunulmaktadır. Ancak İSO öğrenci bursu desteği sadece İstanbul, Kocaeli ve Tekirdağ şehirlerinde bulunan üniversitelerdeki “mühendislik fakültesi” bölümlerinde eğitim gören öğrenciler için geçerlidir. Bu 3 şehirdeki üniversitelerin mühendislik fakültelerinde eğitim görmenin dışında Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olunması, Kredi ve Yurtlar Kurumu(KYK) tarafından verilen öğrenim kredisi ve engelli öğrencilere sunulan burslar haricinde başka bir kurum veya kuruluştan burs almıyor olunması gerekmektedir.

Bu Coinleri Almayanlar Çok Üzülecek, Yatırım Uzmanları x50 Yapma Potansiyeli Olan Coinleri Tek Tek Açıkladı! Bu Coinleri Almayanlar Çok Üzülecek, Yatırım Uzmanları x50 Yapma Potansiyeli Olan Coinleri Tek Tek Açıkladı!

Bu şartların haricinde ara sınıflarda yıllık başarı ortalamasının 4 üzerinden minimum 3 olması(100 üzerinden 80 olması), düşük gelirli olunması ve adli sicil kaydının bulunmaması şartları da aranmaktadır.