Et yemekleri mutfak kültürümüzde en temel noktada olan yemek çeşitlerinin başında geliyor. Bu noktada ise marine edilmesi gereken durumlar ortaya çıkabiliyor. Peki ama hangi etler marine edilir hangi etler marine edilmez? Bunun yanı sıra marine ederken hangi yöntemler kullanılır ve etimizi nasıl marine edebiliriz? İşte sizler için eti marine etme yöntemleri ve detaylar!

Tüm Etler Marine Edilir mi?

Etlerin marine edilme yöntemlerini anlatmaay başlamadan önce oldukça önemli bir bilgiyi paylaşarak işe başlayalım. Öncelikle söylemeliyiz ki, bütün etler marine edilmez. Marine edebileceğimiz etler daha çok pançeta, bonfile, biftek, gerdan, mermer şeklinde alabileceğiniz steak etlerdir. bu etler marine edildikleri takdirde çok daha lezzetli olacaktır. Ancak kemiksiz pirzola, kontrfile biftek, T-bone, NY strips, fileminyon gibi etler kendiliğinden yeteri kadar lezzetlidir ve bunlar herhangi bir marinasyona ihtiyaç duymaz.

Etleri marine ederken yapmamız gereken şeylerin başında ise marine edilecek olan etin bir buçuk parmak kalınlığında kesilmesi geliyor. Böylelikle marine sosunuz etin her yerine dağılabilir. Ardından marina sosunuzu hazırlayarak etinizi bir poşet ya da kaba alın ve üzerine de marinasyon sosunu dökün. Hatta ete hafif bir şekilde masaj yaparak marinasyon sosunu daha hızlı yedirebilirsiniz. Kullandığınız ete göre soslanmış etinizi 2 saat ile 24 saat arasında buzdolabında bekletin. Sonrasında etinizi marine  poşetinden çıkarırken üzerindeki sosun akmasına izin verin ve etin oda sıcaklığına gelmesini bekledikten sonra pişirebilirsiniz.

Sütyen Kullananlar Dikkat! Bilim Adamı Öyle Bir Şey Açıkladı ki... Sütyen Kullananlar Dikkat! Bilim Adamı Öyle Bir Şey Açıkladı ki...

En Bilinen Marine Sosları

Herkesin yapabileceği en kolay marine soslarından birisi karabiber ve tuz marine sosudur. Bu sos için ihtiyacınız olan malzemeler 1,5 yemek kaşığı kaya tuzu, çeyrek yemek kaşığı sarımsak, 50 ml. su, 50 ml. zeytinyağı, 2 yemek kaşığı sirke ve 2 yemek kaşığı karabiber. Tüm bu malzemeleri karıştırarak etinizi 4-8 saat kadar marine edebilirsiniz.

Bir diğer marine sosunu ise balzamik sirke ile yapabilirsiniz. Bunun için minik parçalara ayrılmış olan 2 adet kuru soğan, 1 yemek kaşığı kurutulmuş kekik, çeyrek su bardağı soya sosu, 3 yemek kaşığı esmer şeker, 2 yemek kaşığı balzamik sirke ve 80 ml. zeytinyağını karıştırın ve etinizi 2 saat kadar marine edin.