Kripto para piyasasında 2022 yılı skandalları durulmadan devam ediyor. Bitcoin’in tarihi çöküşüyle piyasaların alt üst olmasının yanı sıra alt coinlerde de ciddi kayıplar göze çarpıyor. Son dönemin popüler coinleri arasında yer alan LUNA ve ardından UST’de yaşanan  %100 oranındaki değer kayıplarıyla birlikte kripto para piyasaları yeni yıldız coinlerini öne çıkartmaya başladı. İşte 2022 yılında yatırımcısına en fazla kazandıran ve hatta kazandırmaya devam eden alt coin hangisi oldu? İşte detaylar!

1 Gün Bile Çalışma Hayatı Olmayan Ev Hanımlarına Hemen 90.000 TL Ödeme Yollanacak, TC'nizle Başvurmak Yetecek! 1 Gün Bile Çalışma Hayatı Olmayan Ev Hanımlarına Hemen 90.000 TL Ödeme Yollanacak, TC'nizle Başvurmak Yetecek!

Değer Kaybı %100 Oldu

Geçtiğimiz yılın başından beri büyük yükseliş ve aldığı desteklerle piyasa hacmini büyüten LUNA ve UST için son dönemdeki gelişmeler umut kırıcı nitelikte. 2022 yılının başından beri kripto para piyasalarında yaşanan çalkantılar karşısında direnç gösteremeyen LUNA tamamen eridi. Öyle ki değer kaybı %100’ü geçen LUNA için bazı kripto para borsaları tarafından işleme kapatma yönünde müdahaleler gerçekleştirilmeye başlandı. UST ise tıpkı LUNA’ya benzer bir grafik çizerek, değerinin neredeyse tamamını kaybetme noktasına geldi.

Yeni Yıldız DAI Altcoin’i

Son dönemde kripto para piyasalarının kırmızı tabloları arasında çok nadir görülen yeşil grafiği stabil şekilde çizen altcoinlerden birisi olan DAI, dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. MakerDAO tarafından yönetimi gerçekleştirilen bir “stablecoin” olan DAI, fiyatını Dolar kuruna göre sabitlemektedir. Buna göre yeni basılan bir DAI için akıllı sözleşmeye bağlı olan kasalardaki yatırılmış diğer kripto para birimlerinin karışımları, yeni basıma teminat olarak gösteriliyor.

DAI, özellikle UST’de yaşanan ciddi kayıpların ardından kripto para piyasasında ihtiyaç duyulan stablecoin talebine son derece başarılı bir şekilde yanıt veriyor. Buna göre UST’nın yokluğunda aranan stablecoin, DAI ile yanıt bulmuş gibi görünüyor. Son dönemde yaşadığı yükseliş ile birlikte Dolar’a olan endeksli fiyatı sayesinde yoğun talep görmeye başladı. Özellikle de kripto para piyasalarında yaptığı işlemlerde stablecoinleri etkin biçimde kullananlar DAI’ye oldukça yoğun şekilde rağbet göstermeye başladı. Bunun üzerinde DAI, çok kısa bir süre içerisinde merkeziyetsiz stablecoin’ler arasında en büyüğü haline gelmeyi dahi başardı.