Cüzdanında ING Kartı Taşıyanların Dikkatine, 31 Mart Tarihine Kadar Başvuru Yaparsanız Anında İndirim Kazanacaksınız! Cüzdanında ING Kartı Taşıyanların Dikkatine, 31 Mart Tarihine Kadar Başvuru Yaparsanız Anında İndirim Kazanacaksınız!

Kahramanmaraş merkezleri depremler sonrasında, OHAL ilan edilen 10 şehirde, maaşların bankalardan çekilebilmesinde büyük sorunlar ortaya çıkıyordu. Öncelikle memur maaşlarının, ardından emekli aylıklarının erken ödeneceğine yapılan açıklama, bölgede bulunan depremzedelerin yaşamını bir nebze kolaylaştırmak için alınan bir karardı. Buna karşın depremzedeler, OHAL bölgesinde aylıklarını alabilmek için gerekli banka kartı, hesap numarası ve hatta kimlik kartı gibi belgelerini, yıkılan enkazlar altında bıraktı.

Konuyla ilgili yapılan çalışmayla, OHAL ilan edilen şehirlerde, depremzedeler herhangi bir kimlik belgesi ibraz ederek aylıklarını bankalardan çekebilecekler. Konuyla ilgili olarak alınan kara Resmi Gazetede’ de yayınlanarak hemen yürürlüğe girdi.

Ödenecek Aylıklarla İlgili Alınan Karar

Mali Suçları Araştırma Kurulu, aylıklarla ilgili yapılan yeni düzenlemenin Resmi Gazete’ de yayınlanarak yürürlüğe girmesini sağaldı. Alınan karar göre 1 ay boyunca, OHAL ilan edilmiş şehirlerde, hak eden vatandaşlar sadece kimliğini kanıtlayan herhangi bir belgeyle aylıklarını çekebilecekler. Konuyla İlgili MASAK Genel Tebliği şu şekilde;

Maaş ödemelerinde sıkıntı yaşanmaması hem de diğer bankalar ile arasında olacak işlemlerde sıkıntı yaşamaması adına MASAK olarak Finansal Kuruluşlarımızın OHAL ilan edilen illerimizde 08.02.2023 den itibaren 1 ay süreyle;

  • – Kimliklerini gösterir herhangi bir belgeyle,
  • – Mümkün olmaması durumunda kişinin beyan ettiği kimlik bilgilerinin kontrolü ile kontrol edilmesi ile işlem yapılması sağlanabilecektir.

Memur Aylıkları Ödendi, Emekli Aylıkları Erken Ödenecek

Depremzedelerin en yoğun ihtiyaçlarından biri elbette nakit oluyor. Buna göre devlet tarafından ödenen tüm aylıkların erkene çekilerek vatandaşlara ulaştırılmasına yönelik çalışmalar tamamlandı. İlk önce Memur aylıkları ödenmeye başlandı. Ardından emekli aylıklarının 16 Şubat tarihine kadar gün gün yatırılması planlandı.

Buna karşın depremzedeler için bir başka sorun, bu aylıkları bankalardan alabilmek için ihtiyaçları olan her şeylerini de enkaz altında bırakmış olmaları. Kimlik kartından, banka kartına kadar enkaz altında kalan evraklar, vatandaşların aylıklarını alabilmelerine de engel teşkil ediyordu. Bunun için yapılan çalışmayla, kişinin kimliğini gösterir herhangi bir belgeyle bankaya başvurması halinde, aylıklarını alabileceği şekilde düzenlendi. Bu sayede depremzedelere şu anda süratle ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri için, ilave bir destek sağlanmış oldu.