Kamuoyunun merakla beklediği İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkında yürütülen yargılamanın gerekçesi açıklandı. İstanbul Anadolu 7. Asliye Mahkemesi tarafından verilen 2 yıl 7 ay 15 günlük hapis cezasının gerekçesi sonunda ortaya çıktı. Buna göre, adı geçen mahkeme, Ekrem İmamoğlu'nun yargılamayı ciddiye almadığını gerekçe göstererek bu cezada bir indirim yapılmadığını açıkladı. İşte haberin detayları!

Çerkezköy Devlet Hastanesi'nde "Sahte Doktor"luk Yapan Ayşe Özkiraz'ın Tutukluluk Halinin Devamına Karar Verildi Çerkezköy Devlet Hastanesi'nde "Sahte Doktor"luk Yapan Ayşe Özkiraz'ın Tutukluluk Halinin Devamına Karar Verildi

Gerekçeli Karar Açıklandı

Ekrem İmamoğlu'nun yargılanmasını yürüten İstanbul Anadolu 7. Asliye Ceza Mahkemesi, merakla beklenen davaya yönelik kararını açıkladı. Buna göre İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu YSK üyeleri için hakaret ettiği iddiasından dolayı 2 yıl 7 ay 15 günlük bir hapis cezası aldı. Buna göre mahkeme tarafından TCK'nın 'Belli hakları kullanmaktan yoksun bırakılma' konusunu içeren 53. maddesinin uygulanmasına hükmedildi. Kanun maddesinde geçen belli hakların kullanımının kısıtlanması ise İmamoğlu için siyaset yasağını içeriyor. Tüm bu kararların açıklanması ile birlikte İmamoğlu hakkında yürütülen dava da sonuçları da ülke gündeminin en önemli konuları haline gelmişti. Son olaraksa mahkeme dava kapsamında gelinen noktaya dair gerekçeli karar açıklandı.

Cezada İndirim Yok

İstanbul Anadolu 7. Asliye Mahkemesi 17 sayfalık gerekçeli kararında neden alt sınırdan uzaklaşarak Ekrem İmamoğlu'na ceza verdiğini açıkladı. İmamoğlu'nun YSK üyelerine karşı hakaret suçunu basın önünde işlemiş olduğunu ve suçun YSK üyelerinin onur, şeref ve saygınlığını rencide edecek şekilde olduğu kaydedildi. Ayrıca İBB Bakanlık sıfatının ülke içinde olduğu kadar Türkiye dışında da takip edilen bir kurum olmasından dolayı, Ekrem İmamoğlu'na verilen cezanın temel ceza alt sınırdan uzaklaşarak belirlendiği açıklandı.

Ayrıca gerekçeli kararda 'sanığın geçmişi ile ilgili mahkememizde olumsuz bir kanaat oluşturmuş olup, mahkemenizde devam eden yargılama sürecinde 21 Eylül 2022 tarihli duruşmadan sonra basın mensuplarına devam eden davayla ilgili 'olmaması gereken bir daha sürdürülüyor, boş işler bunlar' şeklinde açıklaması, 11 Kasım 2022 tarihli duruşmadan sonra 'şu mahkemeden utanç duyuyorum böyle bir yargılama olamaz, şaka gibi, trajikomik bir durum, beni zerre ilgilendirmiyor' açıklamaları, yargılama sürecindeki davranışları ile mahkemece yapılan yargılamayı ciddiye almamış, bu olumsuz davranışlarından dolayı lehine indirim uygulanmıştır' denilerek cezada neden indirime gidilmediği de açıklandı. Ayrıca İmamoğlu' nun 'Tam da işte 31 Martta seçimi iptal edenler ahmaktır' sözüne ilişkin de 'Ahmak sözcüğünün cümle içinde kullanış biçimi ve yapılan vurgu dikkate alındığında aptal, gerizekalı anlamında kullanıldığı kanaatine varılmıştır' denildi.