Mantı denilince belki de hepimiz için akan sular duruyor. Hemen hemen her yörede bilinen ve yapılan bir tarif olan mantı, yapılış olarak bölgeden bölgeye değişiklik gösterebiliyor olsa da bir şekilde bilinen ve severek tüketilen yemeklerin başında geliyor. Peki ama genellikle kıymalı olarak yapılan mantıyı patatesle de yapabiliyor olduğunuzu söylesek. Bugün sizler için oldukça ilginç ama ilginç olduğu kadar  da lezzetli olan patates mantısı tarifimizden bahsedeceğiz. İşte patates mantısı için gerekli olan malzemeler, yapım aşamaları ve püf noktalarına dair detaylar!

Patates Mantısı İçin Gerekli Malzemeler

Patates mantımızın yapım aşamalarına ve püf noktalarına geçmeden önce bu tarif için ihtiyacımız olan malzemeleri sıralamamızda fayda var. Bunun için gerekli olan malzemeler şu şekilde:

  • 3 adet patates
  • 100 gr kıyma
  • 1 yemek kaşığı tereyağı
  • 1 adet soğan
  • 1 tatlı kaşığı biber salçası
  • Tuz, karabiber, pul biber
  • 1/2 (yarım) çay bardağı su

Sosu için

  • Tuzlu sarımsaklı yoğurt

Tüm bu malzemeleri sıraladıktan sonra artık sıra geldi patates mantımızın yapım aşamalarına ve püf noktalarına.

Nusret, Maçka'daki Park Hyatt Oteli İçin Tanıtım Videosu Yayınladı, Gözlükle Duşa Girdi! Nusret, Maçka'daki Park Hyatt Oteli İçin Tanıtım Videosu Yayınladı, Gözlükle Duşa Girdi!

Patates Mantısı Yapımı

Patates mantısı için öncelikle yukarıda bahsetmiş olduğumuz malzemeleri hazırladıktan sonra artık yavaş yavaş mantımızın yapım aşamalarını aktarmaya başlayabiliriz. Bunun için öncelikle patateslerimizi yıkayıp güzelce soyduktan sonra küp küp doğrayalım ve tuzlayalım. Bu işlemin ardından tuzlu sudan çıkartmış olduğumuz patateslerimizi kızgın yağda kızartalım. Ancak patateslerin kıtır kıtır olması için tuzlu suda bekletme ve kızartma yağının da iyice kızmış olmasına dikkat etmeniz gerekir. Aksi takdirde hem patatesleriniz fazla yağ çeker hem de asla kıtır kıtır olmazlar. Patatesleriniz kızarırken diğer yandan başka bir tavaya kıymamızı alalım ve soteleyelim. Kıymamızı soteledikten sonra üzerine tereyağı ekleyelim ve karıştıralım. Akabinde üzerine küp küp doğramış olduğumuz soğanlarımızı da ekleyelim ve harmanlayalım. Ardından tüm bu malzemeleri harmanladıktan sonra salça, tuz, karabiber, pul biber ve suyu da ekleyerek pişirelim. Son olarak öncelikle kızartmış olduğumuz patatesleri, sonra tuzlu sarımsaklı yoğurt ve kıymalı harcımızı koyarak tepsiye dizelim. En sonunda da üzerine maydanoz doğrayalım.
Deneyenler için şimdiden afiyet olsun