Artan fiyatların ardından bugün birçok kişi artık birçok besin maddesini hazır almak yerine evde kendi olanakları ile kendisi yapmaya çalışıyor. Evde yapılabilecek bir ürün de hem biz yetişkinlerin hem de çocukların severek tükettikleri kaşar peyniri. İşte merak edip denemek isteyenler için kaşar peyniri yapımına dair gerekli malzemeler, yapım aşamaları ve püf noktaları!

Evde Kaşar Peyniri İçin Gerekli Malzemeler

Eğer siz de evde kaşar peyniri yapmak istiyorsanız öncelikle aşağıdaki malzemeleri hazırlayarak işe başlayabilirsiniz:

  • 4 kg çiğ süt
  • 1/2 su bardağı yoğurt
  • 1yemek kaşığı tuz
  • 1/2su bardağı peynir mayası(ya da şirden mayası)

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz malzemeleri hazırladıktan sonra artık evde kaşar peynirimizin yapım aşamalarına geçebiliriz.

Evde Kaşar Peyniri Yapımı

Evde kaşar peyniri yapımı için yukarıda bahsetmiş olduğumuz malzemelerimizi hazırladıktan sonra öncelikle sütümüzü derin bir tencerenin içine alarak kısık ateşte güzelce pişirelim. Bu şekilde sütümüzün pastörize olması için 70 dereceye gelene kadar tutalım. Sonrasında sütü ocaktan alalım ve içinde yarısına kadar soğuk su olan bir tencereye oturtarak sütün hızlı bir şekilde soğumasını sağlayalım. Süt ılık bir kıvama geldiği anda içine yoğurdumuzu ilave edelim ve güzelce karıştıralım. Ardından peynir ya da şirden mayasını da ekleyelim karıştıralım. Bu işlemden sonra üzerini kapatarak oda sıcaklığında yaklaşık olarak 1,5 - 2 saat kadar mayalanması için bırakalım. Bu sürenin sonuna geldiğimizde mayalanan sütümüzü tekrar ocağa alalım ve peynirler minik minik topaklar oluşturuncaya dek tel çırpıcı ile karıştıralım. Tüm bu taneler elastik bir yapıya ulaştığında tenceremizin kenarında yavaş yavaş toplayalım ve topalmış olduğumuz peynirleri süzgecin üzerine alarak tahta kaşık ile sıkıştırarak toplayalım.

Ardından bir tülbentin üzerine alalım ve fazlalık suyunu süzdürelim. Tülbentin içinde üzeri kapalı olarak bekleyen peynirlerimizi ertesi gün rondodan geçirelim. Ve yeniden minik taneler elde ettikten sonra ılık su dolu bir tencerenin içine alarak kaynatmaya başlayalım. Suyun kaynamasıyla birlikte erimeye başlayan peynirlerimizi yeniden toparlayalım. Toplamış olduğumuz bu peyniri tezgahın üzerine alarak birkaç kez katlayalım ve şekil verdikten sonra tuzunu da ilave edelim. Şekil vermiş olduğunuz peynirleri bir kez daha suyun içine atarak bir dakika kadar pişirin ve sudan çıkartıp tezgahın üzerinde soğumaya bırakalım. Peyniriniz soğuduktan sonra dolaba kaldırarak 1 gün dinlendirin.

Garanti BBVA Müşterileri Geri Ödemesiz 1.000 TL Alacak! Tek Yapmanız Gereken TC Kimliğinizle Başvurmak! Garanti BBVA Müşterileri Geri Ödemesiz 1.000 TL Alacak! Tek Yapmanız Gereken TC Kimliğinizle Başvurmak!

Deneyenler için şimdiden afiyet olsun!