Yaz aylarının belki de en eğlenceli lezzetlerinden birisi olan dondurmanın belki de en büyük eğlencesi külahlarında. Dondurmaların sunumu için kullanılan dondurma külahlarını ise aynen dondurmalar gibi evde kendi olanaklarınızla kendiniz yapabilirsiniz. Hem de herhangi bir özel araç gerece ihtiyaç olmadan, yalnızca bir tost makinesi yardımıyla yapabileceğiniz külahlar için son derece basit ve pratik bir yöntem sunuyoruz. İşte sizler için evde dondurma külahı yapımı, detayları ve püf noktaları!

Dondurma Külahı Malzemeleri

Dondurma külahlarınızın yapım aşamaları ve püf noktalarından bahsetmeden önce bunun için gerekli olan malzemeleri sıralamakta fayda var. İşte evde dondurma külahı yapımı için ihtiyacınız olan malzemeler:

  • 1 yumurta
  • 1 su bardağı + 2 yemek kaşığı toz şeker
  • 1 su bardağı sıvıyağ
  • 4-5 damla limon suyu
  • 4 çay bardağı su
  • Yaklaşık 3,5 su bardağı un

Tüm bu malzemeleri sıraladıktan sonra artık dondurma külahı yapımına, tarifimizin detaylarına ve yapımdaki püf noktalarına geçebiliriz.

Artık Vize Almak Daha mı Kolay Olacak? Schengen'de Yeni Dönem: Dijitalleşme Teklifi Kabul Edildi! Artık Vize Almak Daha mı Kolay Olacak? Schengen'de Yeni Dönem: Dijitalleşme Teklifi Kabul Edildi!

Dondurma Külahı Yapımı

Tüm bu malzemeleri hazırladıktan sonra yumurtamızı çırpma kabına alıyoruz ve toz şekerimizi de üzerine ekliyoruz. Bu iki malzemenin üzerine 1 paket vanilini de ekledikten sonra el çırpıcı ile köpürene kadar çırpalım. Karışım köpürdükten sonra 1 su bardağı sıvı yağ ve 4 - 5 damla kadar da limon suyu ilave ederek çırpmaya devam edelim. Akabinde toplamda 3,5 su bardağı kadar unumuzu da azar azar ve yavaş yavaş ilave ediyoruz. Ancak unu eklerken bir anda ve hızlı bir şekilde eklememeye dikkat edelim. Karışımımızın içine 4 çay bardağı suyu da ilave ederek karıştırmaya devam edelim. Ne çok katı ne de cıvık olmayacak bir şekilde bir hamur elde edene kadar karıştırmaya devam edelim. Ayrıca hamurumuzun pürüzsüz olmasına da dikkat edelim.

Diğer yandan tost makinemizi de açalım ve ısıtalım. Tost makinemize hamurumuzdan bir kepçe kadar dökerek kızartalım. Hamurumuz pişip tost makinesinden çıkartır çıkartmaz sıcakken bir külah şeklini verelim. Ancak hamur soğumadan bunu yapmalıyız. Hamur sıcak olduğu için bu işlemi yaparken mutlaka bir mutfak havlusundan ve maşadan yardım alın. aksi takdirde elinizi yakabilirsiniz.

Deneyenler için şimdiden afiyet olsun!