Son zamanlarda yaşanan fiyat artışları nedeniyle her türlü gıda ürününde olduğu gibi süt ve süt ürünlerinde de inanılmaz zamlar kendini göstermeye devam ediyor. Kaşar peyniri de böylesi bir pahalılık dolayısıyla yüksek oranda etkilenen ürünler arasında yerini aldı. Ancak sizler için oldukça ekonomik ve yapımı itibariyle de son derece pratik bir kaşar peyniri tarifi sunuyoruz. Yalnızca 1 litre sütten ve çok ekonomik malzemelerden tam 1,5 kilo kaşar peyniri elde edebilirsiniz. İşte ekonomik kaşar peyniri yapımı ve püf noktaları!

Kaşar Peyniri İçin Gerekli Malzemeler

Artık marketlerden yüksek fiyatlarla kaşar peyniri almak yerine daha ekonomik ve hijyen koşullarda kendi yaptığınız kaşar peynirini tüketmeye ne dersiniz? İşte bunun için ihtiyacımız olan malzemeler:

  • 1 litre süt
  • 12 yemek kaşığı mısır nişastası
  • 200 gr kaşar peyniri
  • 1 yemek kaşığı tereyağı
  • 1.5/2 tatlı kaşığı tuz

Kaşar Peyniri Yapım Aşamaları

1 kaşık mısır nişastamızı tepeleme olacak şekilde tenceremizin içine koyalım. Eğer mutfak teraziniz varsa nişastanızı 280 ya da 300 gram olacak şekilde ölçerek de koyabilirsiniz. Ardından nişastamızın üzerine 1 litrelik sütümüzü dökelim ve bir miktar sütümüzle karıştıralım. Sütle homojen bir şekilde dağılmasını sağlamadan ocağa koymamalıyız aksi takdirde pişmesi daha zor olur. Bunun üzerine bir yemek kaşığı tereyağı ekledikten sonra daha önceden ince ince doğramış olduğumuz kaşar peynirimizi ilave ettikten sonra bir tatlı kaşığı da tuz ekleyelim. Bu arada bu karşımı ocakta iken sürekli karıştırmamız gerekiyor. Eğer karıştırmayı bırakırsanız nişasta topaklanmaya başlar. Bu arada sütümüz ısındıkça kaşar peynirlerimiz eriyeceğinden dolayı karışımın kıvamı da katılaşmaya başlar.  Karışım tamamen katılaşıp pürüzsüz bir hale gelene kadar pişirmeye ve karıştırmaya devam edelim. Karışım toparlanıp daha koyu bir kıvam alınca tencereyi ocaktan alalım ve karışımınızı bir kalıba dökün. Bu dökme işlemini henüz karışımımız sıcakken yapmamız gerekir. Çünkü soğudukça kalıbın şeklini almaya başlayacak. Dilerseniz kalıp olarak dikdörtgen pastorize süt kaplarını da kullanabilirsiniz. Bir süre oda sıcaklığında kaldıktan sonra buzdolabına koyarak en az 1 gün kadar peynirinizi dinlendirin. Eğer hemen kullanmanız gerekmiyorsa dinlenme süresini 2 ya da 3 gün olacak şekilde de ayarlayabilirsiniz. Kahvaltılarınızda ve sandviçlerinizde kullanabileceğiniz ve oldukça da ekonomik kaşar peyniriniz hazır bile.

Nusret, Maçka'daki Park Hyatt Oteli İçin Tanıtım Videosu Yayınladı, Gözlükle Duşa Girdi! Nusret, Maçka'daki Park Hyatt Oteli İçin Tanıtım Videosu Yayınladı, Gözlükle Duşa Girdi!

Afiyet olsun!