Evlerimizin ve mutfaklarımızın belki de en önemli beyaz eşyaları arasında yer alan bulaşık makinelerimiz gerçekten de hayatımızda büyük bir kolaylık sağlıyor. Ancak makinemizin daha uzun süreli bir şekilde bizlere ve ailemize fayda sağlayabilmesi için kullanım aşamasında dikkat etmemiz gereken bazı şeyler var elbette. Özellikle beyaz eşya fiyatlarının oldukça yüksek artışlar yaşadığı bu günlerde eğer sizler de bulaşık makinelerinizi daha verimli kullanmak istiyorsanız bu yazımızda sizler için birtakım ipuçlarımız olacak. İşte sizin için bulaşık makinesini daha verimli kullanabilmeniz için uygulayabileceğiniz beş ipucu!

Bulaşıkları Doğru Yerleştirmek Önemli!

Bulaşıklarınızı doğru yerleştirirken düşünmeniz gereken tek şey suyun tüm bulaşıklara değip değmeyeceğine emin olmak. Bu nedenle bulaşıklarınızı yerleştirirken etraflarında boşluk olduğundan emin olun. Hatta kirli bulaşıklarınızı yerleştirirken her zaman kirli tarafı aşağıya veya orta tarafa doğru yerleştirmeye çalışın. Cam bulaşıklarınızı olası kırılma ve lekelenmelere karşı korumak için rafın dişlerine geçmediğinden emin olun. Bunun dışında bıçak ve çatallarınızı çatal bıçak sepetine yerleştirirken çatalları yukarı bakacak şekilde, bıçakları ise aşağıya bakacak şekilde yerleştirelim. Kaşıkları yerleştirirken de birbirinin içine girmemesine dikkat edelim.

Yerleştirmeden Önce Temizleyin

Bulaşıklarınızı yerleştirmeden önce bulaşık makinenizin temiz olduğundan emin olun. Makineniz her ne kadar temiz olsa da düzenli ve rutin bir temizliğe onun da ihtiyaç duyduğunu unutmayın. Bunun için eğer püskürtme kollarında ya da altta bir yiyecek parçası görürseniz, onları hemen alın. Makinenin filtresini düzenli olarak yıkamak ve fırçalamak için de diş fırçasından yardım alabilirsiniz.

Hatta ayda bir kere bulaşık makinenizi bir temizleyici ile çalıştırmayı da ihmal etmeyin.

Doğru Ayarda Yıkayın

Bulaşık makinenizi çalıştırırken bulaşıklarınızın yoğunluğuna ve kirlilik seviyelerine göre doğru programı seçmeye çalışın. Yiyeceklerinizi pişirdiğiniz tencereleri daha ağır yıkama ayarında ve daha güçlü yıkama ayarında yıkamayı tercih edin. Ayrıca bakterileri öldürmek için ekstra sıcak bir son durulama yapabilirsiniz.

Van'da Yaşayan 9 Yaşındaki Mete Durna, Köpek Saldırısı Sonucu Hayatını Kaybetti! Van'da Yaşayan 9 Yaşındaki Mete Durna, Köpek Saldırısı Sonucu Hayatını Kaybetti!

Bulaşıkların Dışında Şeyler de Yıkanabilir

Bulaşık makinenizi etkin bir şekilde kullanmak için makine de yalnızca tabak, bardak, tencere yıkamak zorunda değilsiniz. Bunların yanı sıra çocuk oyuncakları, süngerler, diş fırçaları, kuru raflar ve benzerleri de bulaşık makinesinde yıkanabilir. Hatta ocak ızgaralarınızı da bulaşık makinesine zarar vermeyecek şekilde yerleştirerek makinenizde yıkayabilirsiniz.

Bulaşık Makinesinde Yıkamamanız Gerekenler

Ancak tüm bunların yanı sıra her türlü mutfak ekipmanını bulaşık makinesine atmamaya dikkat edin. Bunların başında ahşap ve dökme demir geliyor. Bu nedenle asla ahşap kesme tahtanızı ve dökme demir tencerelerinizi bulaşık makinenize atmayın.