Hemen hemen her evde bulunan ve sıklıkla kullanılan elektronik aletlerden birisi olan tost makinelerinin temizlenmesi kimi zaman can sıkıcı bir hal alabiliyor. Eğer ki bir de düzenli aralıklarla temizlemiyorsanız ve makinenizin plakalarında biriken inatçı yağ ve kirler oluşmuşsa o zaman gerçekten de biraz püf noktalarına ihtiyacımız olabilir. İşte sizler için tost makinenizi kolayca temizlemenizi sağlayacak bazı püf noktaları ve tavsiyeler!

Plakalar Çıkıyorsa İşimiz Daha Kolay

Hepimizin bildiği gibi gerektiği şekilde temizliği yapılmayan tost makineleri görüntü itibariyle bir sorun olabildiği gibi aynı zamanda makinenin bozulmasına da neden olabiliyor. Bu nedenle tost makinemizi sık sık temizlememiz gerekiyor. Kimi tost makinelerinin plakaları çıkabildiği için bu makinelerin temizliği daha kolay yapılabiliyor. Eğer sizin makinenizin de plakaları çıkartılabiliyorsa bu durumda yapmanız gereken tek şey ızgaraların üzerindeki kırıntıları çöpe döktükten sonra yumuşak bir sünger, sıcak su ve bulaşık deterjanı yardımıyla temizlemek. Eğer ızgaralarınızın hala yağlı kaldığını düşünüyorsanız bu durumda bulaşık deterjanı ile temizledikten sonra makinenizin kullanım talimatına uygun şekilde bir yağ çözücüyü plakaya sıkıp bir süre beklettikten sonra bol su ve sünger yardımıyla iyice durulayın.

Kağıt Havlu Mucizesi

Tost makinenizin plakaları çıkmıyorsa bu durumda size oldukça orijinal bir yöntem sunacağız. Bunun için öncelikle makinenizi bir süre ısıtın ve sonra fişi çekin. Ardından ıslatmış olduğunuz iki adet kağıt havluyu makinenin içine koyun. Makinenin ısısı peçetelerin suyunu buharlaştırırken diğer yandan kirleri de yumuşatır.

Yardım Alın

Eğer tost makinenizi sık sık temizleyemiyorsanız bu durumda makinenizde inatçı kirlerin birikmesine neden olabilirsiniz. Hal böyle olunca da maden sodası, amonyaklı su, yağ sökücü spreyler, sirke ya da zeytinyağı gibi ek ürünlerle makinenizin temizliğini daha kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Bu yardımcılardan dilediğinizi makinenizdeki inatçı lekelerin üzerine dökerek lekelerin yumuşamasını sağlayabilir ardından makinenizi güzelce silip temizleyebilirsiniz.

Sosyal Medyada Gündem Olan ve "Bilecikli Targeryan" Olarak Anılan Melek Mızrak Subaşı: "Cumhuriyet Kadınlarının..." Sosyal Medyada Gündem Olan ve "Bilecikli Targeryan" Olarak Anılan Melek Mızrak Subaşı: "Cumhuriyet Kadınlarının..."

Pişirme Kağıdı Desteği