Mutfaklarımızın vazgeçilmez beyaz eşyaları arasında yer alan bulaşık makinelerimizin uzun ömürlü ve verimli bir şekilde kullanılabilmesi için mutlaka bazı konularda dikkatli olmamız gerekiyor. Hem makinemizin düzgün temizlik yapabilmesi açısından hem de yıllar boyu herhangi bir arıza vermemesi açısından bulaşık makinelerimizi doğru kullanmamız son derece önemli. Çünkü makinelerin arıza vermelerinin en temel nedenlerinin başında onların yanlış kullanılmaları geliyor. Bu nedenle bu yazımızda sizler için bulaşık makinelerinizin doğru kullanımı konusunda bazı önemli ipuçları vereceğiz. İşte makinenizi daha uzun ömürlü ve doğru kullanabilmenizi için gerekli olacak bazı ipuçları!

Çatal Bıçak Takımı

Bulaşık makinenizi yerleştirirken dikkat etmeniz gereken konuların başında çatal kaşıklarınızı nasıl ve ne şekilde sıraladığınız geliyor. Çatal ve kaşıklarınızın doğru ve istediğiniz bir şekilde temizlenmesini sağlayabilmek için çatallarınızı dişleri yukarıya bakacak şekilde sıralamanız gerekiyor. Bununla birlikte kaşıklarınızı da hepsinin yönünü aşağı veya yukarı yapmak yerine bir aşağı bir yukarı yapmanız durumunda daha iyi bir temizlik sağlayacağınızı söylemeliyiz. Gelelim bıçaklara. Bıçaklarınızı ise özellikle güvenlik açısından, toplarken elinizi kesmemeniz için sivri uçları aşağı bakacak şekilde yerleştirmeniz gerekiyor.

Artık Vize Almak Daha mı Kolay Olacak? Schengen'de Yeni Dönem: Dijitalleşme Teklifi Kabul Edildi! Artık Vize Almak Daha mı Kolay Olacak? Schengen'de Yeni Dönem: Dijitalleşme Teklifi Kabul Edildi!

Camlar

Cam bardaklarınızı bulaşık makinenize yerleştirmeniz konusunda ise dikkat etmeniz gereken konu, bardakların basınç ile yer değiştirmemelerini ve kırılmayacak şekilde yerleştirilmelerini sağlamanızdır. Bu nedenle bardaklarınızı mutlaka çıkıntıların üzerine yerleştirdiğinizden emin olun. Bu şekilde bardaklarınız basınçla yerlerinden oynamaz ve birbirinden ayrı olarak yıkanır.

Tabaklar

Tabaklarınızı makineye yerleştirirken deterjanın doğru ve eşit bir şekilde dağılmasını sağlamak için makinenin alt sepetinin arka tarafına yerleştirmelisiniz. Böylelikle tabaklarınızın daha iyi temizlendiğini siz de fark edeceksiniz.

Kirli Bulaşıklara Dikkat

Bulaşık makinenize yerleştireceğiniz tabaklarınız eğer haddinden fazla ise bu durumda tabak yerleşimine de dikkat etmeniz gerekiyor. Çünkü bulaşık makinelerinde su basıncı her zaman makinenin orta tarafında daha fazladır. Bu nedenle bulaşıklarınızın özellikle en kirli yönlerini her zaman orta tarafa bakacak şekilde yerleştirin. Bu yerleştirme şekli sayesinde suyun basıncının daha rahat bir şekilde kirli tabaklara temas etmesini sağlayarak bulaşıklarınızın daha temiz bir şekilde yıkanmasını sağlayabilirsiniz.