Sabah kahvaltı yaparken, çocuklar okuldan geldiğinde ya da canımız yemek yapmak değil de aperatif bir şeylerle günü geçirmek istediğinde birçoğumuzun aklına gelen ilk alternatif tost oluyor. Bu nedenle de mutfağımızın bir köşesinde hali hazırda bekleyen tost makinelerimiz böylesi anların en büyük kurtarıcısı olabiliyor. Ancak bu büyük kurtarıcımız tost makinemizi belirli rutinlerle temizlemek ve rutin bakımını yapmalıyız. Aksi takdirde biriken yağ kalıntıları ve ekmek kırıntıları zaman içerisinde tost makinemizin verimliliğini düşüreceği gibi ayrıca bozulmasına dahi neden olabilir. Bu nedenle tost makinelerimizi düzenli olarak temizlemeyi asla ihmal etmemeliyiz. Peki ama bu temizliği pratik bir şekilde yapabilme imkanımız var mı? İşte sizin için tost makinenizi pratik ve kolay bir şekilde temizleyebilmek için birtakım tavsiyeler!

Nusret, Maçka'daki Park Hyatt Oteli İçin Tanıtım Videosu Yayınladı, Gözlükle Duşa Girdi! Nusret, Maçka'daki Park Hyatt Oteli İçin Tanıtım Videosu Yayınladı, Gözlükle Duşa Girdi!

Sıcak Su ve Bulaşık Deterjanı

Tost makinenizi temizlemeye başlamadan önce ilke olarak kullanma kılavuzunda belirtilen uyarıları okumanız ve dikkate almanız gerekiyor. Eğer makinenizin plakaları çıkıyorsa, bu plakaları çıkararak kolaylıkla temizleyebilirsiniz. Bu esnada öncelikle plaka üzerinde bulunan kırıntı ve büyük parçaları alıp çöpe attıktan sonar plakaları bulaşık deterjanı ve sıcak su yardımıyla temizleyebilirsiniz. Ancak bu esnada bulaşık teli kullanmamaya ve yumuşak bir sünger kullanmaya dikkat etmelisiniz. Eğer plakalarınız fazla yağlı ise bu durumda bulaşık deterjanı ile temizledikten sonra ayrıca yağ çözücü spreylerden de yardım alabilirsiniz. Son olarak plakaları bol duru su yardımıyla durulayın.

Kağıt Havlu Yöntemi

Evet yanlış duymadığın. Tost makinenizi kağıt havlu yöntemi ile de temizleyebilirsiniz. Eğer tost makinenizin plakaları yerinden çıkmıyor yani sabitse bu durumda bu yöntem oldukça işinize yarayan bir yöntem olacak. Bunun için öncelikle tos makinenizi bir süre ısıtın ve ardından fişi prizden çekin. Ardından iki adet kağıt havluyu ıslatarak tost makinenizin içine koyun. Makineniz ısındıkça kağıt havluların suyunun bir kısmı buharlaşacak ve bu esnada makinenin içinde birken kirler yumuşayacaktır.

Bu arada tost makinenizi temizlerken dikkat etmeniz gereken bazı kurallar da bulunuyor elbette. Bunlardan en önemlisi de tost makinenizi temizlerken öncelikle prizden çekerek elektrik bağlantısının olmadığından emin olmanız. En önemli şeyin güvenlik olduğunu unutmayalım!