Gerek kahvaltılarda gerekse de canımız hızlı bir atıştırmalık çektiğinde birçoğumuzun aklına farklı şekillerde yapabileceğimiz tost çeşitleri gelir. Ancak tabi bu durum bizim için aynı zamanda düzenli bir şekilde yapılması gereken bir tost makinesi temizliği olarak geri döner. Peki ama tost makinemizi pratik bir şekilde temizlemenin yolları neler olabilir? İşte dakikalar içerisinde ve de hiç yorulmadan makinenizi temizleyebilmeniz için uygulayabileceğiniz birtakım yöntemler!

Plakası Çıkan Tost Makinelerinde Temizlik

Oğuzhan Uğur'un Mevzular Açık Mikrofon'a Tarikat Lideri Cübbeli Ahmet Hoca'yı Çağırması Olay Oldu! Oğuzhan Uğur'un Mevzular Açık Mikrofon'a Tarikat Lideri Cübbeli Ahmet Hoca'yı Çağırması Olay Oldu!

Eğer tost makinenizin plakalarını çıkartabiliyorsanız bu durumda işiniz daha kolay demektir. Bu durumda makinenizin plakalarını çıkarttıktan sonra bulaşık deterjanı, yağ sökücü ya da benzeri temizlik ürünleriyle makinenizi kolay bir şekilde temizleyebilir ve bol su ile yine plakalarınızı durulayabilirsiniz. Ancak bu işlemi yapmadan önce plakaları ılık su ile yıkarsanız sizin için çok daha faydalı olur. Bu aşamadan sonra yumuşak bir sünger yardımıyla deterjanınızı kullanarak plakalarınızı temizleyebilirsiniz. Yine bu aşamada bulaşık teli ya da süngerinizin arka yeşil bölümünü sakın kullanmayın. Aksi takdirde plakalarınızı çizersiniz.

Islak Havluyla Buhar Temizliği

Eğer makinenizin plakaları çıkmıyorsa bu durumda öncelikle makinenizi boş olarak çalıştırıp ısıtın ve ardından fişini çekin. Sonra nemlendirmiş olduğunuz 3-4 kat havlu peçeteyi katladıktan sonra tost makinenizin plakasının üzerine yerleştirin. Ardından sanki tost yapıyormuş gibi kapağı kapatın. bu aşamada ısı nedeniyle havlu peçetenin içindeki su buharlaştıracak ve kısa sürede plakalardaki yağlar yumuşayacaktır. Bu işlemden sonra da az miktarda deterjanla yine havlu peçeteyi nemlendirerek bir kez daha plakalarınızı temizleyebilirsiniz.

Maden Suyu ile Temizlik

Maden suyunu, çözücü bir etkiye sahip olmasından dolayı tost makinenizin üzerinde biriken yağları temizlemek için de kullanabilirsiniz. Bunun için öncelikle peçetenin üzerine bir miktar maden suyu dökerek plakaların yüzeyindeki kirleri kolaylıkla temizleyebilirsiniz.

Sirke ile Tost Makinesi Temizliği

tost makinenizin plakalarını temizlemek için birçok alanda yardımını aldığımız sirkeden de yararlanabilirsiniz. Bunun için ihtiyacınız olan malzemeler şu şekilde:

3 yemek kaşığı sirke 1 su bardağı su

1 sünger

1 tane boş sprey şişesi

Sirke yardımıyla tost makinenizi temizleyebilmek için yapmanız gereken ilk şey boş bir sprey şişesine 3 yemek kaşığı sirkeyi koyduktan sonra üzerine bir bardak su koymak. Bu işlemin ardından karışımı iyice çalkaladıktan sonra 15 cm uzaklıktan makinenize püskürtün ve 1 saat kadar bekletin. Son olarak temiz bir sünger ile makinenizi temizleyebilirsiniz.