Eylül ayının gelmesiyle birlikte yıl sonu ekonomi rakamlarının nasıl şekilleneceğine ilişkin tartışmalarda gündemde yer almaya başladı. Özellikle de 2022 boyunca artmaya devam eden enflasyon oranlarının yıl sonunda nasıl şekilleneceği merak ediliyor. Devletin yeni “Orta Vadeli Program” planı Resmi Gazetede yayımlandı. Program kapsamında 2022 yılı enflasyon oranı hedefi %65 olarak açıklandı. Enflasyon rakamlarıyla birlikte 2023 asgari ücret ve yanı sıra 2023 emekli ve memur maaşları ne kadar olacağı da merak ediliyor.

Memur ve Emeklilere 2022’de 2 Defa Enflasyon Farkı

Türkiye’de emekli maaşları belirlenirken, enflasyon oranları üzerinden hareket ediliyor. Memur ve emekli maaşlarını belirlemek üzere toplanan komisyon, son memur ve emekli maaşı zammı sonrasında enflasyondaki gidişat nedeniyle ortaya çıkan fark üzerinden bir zam uygulaması gerçekleştiriliyor. Bu çerçevede de Türkiye’de memur ve emeklilerinin maaşları Ocak ve Haziran aylarında zamlanıyor.

2022 yılı başında memur ve emeklilere %2.2 ile %5 oranında enflasyon farkı zammı yapılmıştı. 2022’nin Haziran ayında ise ilk 6 aylık enflasyon farkına göre ek bir zam daha yapıldı. 2023 memur ve emekli maaşı ne kadar olacak? Sorusunun yanı sıra 2022 Temmuz ile Aralık ayları arasında oluşacak enflasyon oranlarına göre belli olacak.

%15 Zam Bekleniyor

2022 Temmuz ve Ağustos aylarındaki enflasyon farkları %3.83 seviyesinde bulunuyor. Bu durumda da devlet memur ve emeklilere %2 oranı üzerinden bir zam farkı uygular. Ancak 2022’nin bitmesine veya daha doğru ifadeyle 2022’nin ikinci yarısının bitmesine henüz 4 ay daha var. Geride kalan 4 aylık süredeki enflasyon tahminleri ise bu aşamada önemli bir rol oynuyor. Bu çerçevede uzmanların değerlendirmeleri ve hükümetin ekonomi politikası çerçevesinde 2022 yılında sonra yılın 2. 6 aylık periyodunun enflasyon oranlarının %15 seviyelerinde olması öngörülüyor. Bu durumda memur ve emekliler için %15 dolaylarında bir 2023 maaş zammı yaratıyor.

Yapı Kredi Müşterilerinin Dikkatine! Evinize Su, Elektrik, Doğalgaz Faturası Geliyorsa Hemen 150 TL Alabilirsiniz Yapı Kredi Müşterilerinin Dikkatine! Evinize Su, Elektrik, Doğalgaz Faturası Geliyorsa Hemen 150 TL Alabilirsiniz

Yıl sonuna doğru uluslararası enerji piyasalarında düşüş bekleniyor. Ancak Dolar/TL paritesinde yeni rekorlar öngörülüyor. Buna karşın devletin ekonomi politikasında enflasyonda düşüş hedeflendiğinden 2023 yılında enflasyon farkına bağlı maaş zamlarının daha düşük seviyede olması beklentisi oluştu.