PTT'den Açıklama Geldi İşe Alımlar Başladı! Sene Sonuna Kadar KPSS Şartı Olmadan 55.000 Kişiye Memuriyet Verilecek! PTT'den Açıklama Geldi İşe Alımlar Başladı! Sene Sonuna Kadar KPSS Şartı Olmadan 55.000 Kişiye Memuriyet Verilecek!

İŞKUR, istihdamın arttırılması, yeni projelerin geliştirilmesi ve işsizliğin azaltılmasında her geçen gün daha aktif ve faydalı katkıları oluşturmaya devam eden bir kurum. İstihdamın önünün açılması ve ekonomimizin daha sağlam temellere oturmasında İŞKUR’ un üstlendiği rolün önemi de giderek artıyor.

İŞKUR Mesleki Eğitim Kursları, bu çerçevede hazırlanmış bir program. Belirli alanlarda eğitim almış ancak iş deneyimi bulunmayan kişilere sunulan bu olanak, alanlarında deneyim kazanmalarını ve dolayısıyla daha kolay iş bulabilmelerini sağlıyor. İş arandığında, işverenler tarafından en sık talep edilen özellik, işe alınacak kişinin iş kolunda deneyimli olması oluyor. Ancak bu alanda eğitim almış bir kişinin, henüz iş deneyimi ve pratiği bulunmaması, eğitimli olsa bile işe grimesinin önünde ciddi bir engel oluşturuyor.

İŞKUR Mesleki Eğitim Kurslarıyla Ne Kadar Ödeme Alınıyor?

Mesleki Eğitim Kursları, alanlara göre deneyim kazandırmak, uygulamalı eğitim almak içim kursiyerlere büyük bir avantaj sağlıyor. İŞKUR’ da kayıtlı potansiyel istihdam, bu sayede deneyim kazanarak, işverenlerin aradığı özellikleri yerine getirebilir hale geliyorlar. Dolayısıyla daha kolay bir şekilde iş bulabiliyorlar. Aynı zamanda kur süresi boyunca, İŞKUR tarafından bu kişilere, gündelik masraflarını karşılaması için belirli tutarlarda ödemede yapılıyor.

Buna göre Mesleki Eğitim Kurslarına katılan İŞKUR’ da işsiz olarak kayıtlı kursiyerler, günlük 163 lira olan harcırahlarını alabiliyor. Aynı zamanda işsizlik maaşı alan ve Mesleki Eğitim Kursuna katılan kayıtlı istihdamlar, günlük olarak 88 TL ödeme alıyorlar. Benzer şekilde İŞKUR’ da kayıtlı istihdam olan ve aynı zamanda öğrenci olanlar, 122 TL günlük ödeme alıyorlar.

İŞKUR Mesleki Eğitim Kurslarına Kimler Katılabilir?

15 Yaşını tamamlayan ve İŞKUR’ da kayıtlı istihdam oluşturan herkes, programa katılabiliyor. Programa katılabilmek için diğer bir koşul da Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak. İş ilanını açan işveren ile 3. Dereceye kadar yakın akraba olmamak, herhangi bir emekli aylığı olmaması da aranan diğer koşullar arasında yer alıyor.

Açık iş ilanlarına mesleki eğitim kursu aracılığıyla yanıt veren İŞKUR, aynı zamanda kayıtlı istihdamın kursiyer olabilmesi için, aynı işyerinde en az 1 yıl öncesine kadar SGK’ lı olarak çalışmamış olması koşulunun da yerine gelmesini istiyor.