Ülkemizde iş arayanlarla, işçi arayanları bir araya getiren ve yıllardır milyonlarca vatandaşı iş sahibi yapan İŞKUR, 2022 yılında meslek kursları da veriyor. İŞKUR kursları sayesinde meslek edinebilmek ve ilgili sektörlerde istihdam imkanından faydalanabilmek mümkün oluyor. Öğrenci, ev hanımı, işsiz gibi toplumun her kesiminden kişiye özel sunulan İŞKUR kursları bulunuyor. İŞKUR kurslarına katılarak meslek edinebilir ve sertifika alabilirsiniz. Ayrıca İŞKUR’un sağladığı iş ilanları aracılığıyla da iş sahibi olabilirsiniz.

İŞKUR Kursu Nedir?

İŞKUR kursları, mesleği olmayan kişilerin sertifikalı olarak meslek edinebilmeleri, mesleki becerilerini ilerletebilmeleri ve istihdam kolaylığını arttırmak amacıyla verilmektedir. İŞKUR kursları doğrudan İŞKUR tarafından sağlanmaktadır. İŞKUR kurslarına katılım sağlayan kursiyerlere günlük ödemelerde yapılmaktadır.

İŞKUR Mesleki Eğitim Kurslarına Kimler Katılabilir?

İŞKUR tarafından sağlanan mesleki eğitim kurslarına katılmak isteyen adaylar için belirli şartlar aranmaktadır. İŞKUR kurs programlarına katılım sağlayabilmek için muhakkak İŞKUR kaydının yapılmış olması gerekiyor. Ayrıca 15 yaşını doldurmuş olmak, eğitim alınacak meslekle ilişkili koşullara sahip olmak, iş ve meslek danışmanlığı uygulamalarına katılmak şeklinde şatlar aranmaktadır. Bu şartların dışında SGK’dan emekli aylığı almıyor olunması da çok önemlidir.

İŞKUR Kurs Süreleri Ne Kadar?

İŞKUR tarafından sağlanan meslek eğitim kurslarında günlük 5 ile 8 saat, haftalık 6 günde 30 ile 40 saat olarak eğitim verilmektedir. Kurs programının tamamı ise 160 günlük fiili eğitimi içermektedir.

Elektrik Faturanızda İsminiz Yazıyorsa En Yakın PTT Şubesine Gidin! Faturanızı 216 TL Daha Az Ödeyebilirsiniz! Elektrik Faturanızda İsminiz Yazıyorsa En Yakın PTT Şubesine Gidin! Faturanızı 216 TL Daha Az Ödeyebilirsiniz!

İŞKUR Kurslarında Günlük Yapılan Ödemeler

İŞKUR, mesleki eğitim programlarına katılan tüm kursiyerlere günlük bazda ödemede yapmaktadır. Hali hazırda işsiz olan kursiyerlerin eğitim sürecinde yemek, yol vb. masraflarının kurum tarafından karşılanması amacıyla günlük katılımlara ödemeler yapmaktadır. İŞKUR kurs programlarında yapılan ödemeler kurs programlarına göre farklılık göstermektedir.

İŞKUR kurs programlarında %50 istihdam garantili sanayi sektörü kurslarına 106.34 TL, %50 istihdam garantili mesleki eğitim kurslarına 65.44 TL ödeme gerçekleştirmektedir. İŞKUR kurs programlarına katılan kursiyerler tarafından kuruma herhangi bir ücret ödemesi ise gerçekleştirmemektedir. İŞKUR mesleki eğitim kurs programlarına katılım sağlamak isteyen adayların, kurumun 81 ilde bulunan “Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlükleri” veya “Hizmet Merkezleri” aracılığıyla şahsen başvuruda bulunması gerekiyor.