Van'da Yaşayan 9 Yaşındaki Mete Durna, Köpek Saldırısı Sonucu Hayatını Kaybetti! Van'da Yaşayan 9 Yaşındaki Mete Durna, Köpek Saldırısı Sonucu Hayatını Kaybetti!

Çay ve kahve keyiflerimizin yanına en güzel giden ve dost sohbetlerimize eşlik eden lezzetlerin başında kekler gelir. Kakaolusu, meyvelisi, limonlusu derken üretilebilecek o kadar çok kek çeşidi vardır ki! Ve bunlardan en çok sevilenlerden birisi olarak da meyveli kekler başı çeker. Ama ah bir de meyvelerimiz o emek emek hazırladığımız kek hamurumuzun dibine çökmese! Hemen hemen hepimizin karşılaşmış olduğu sorunların başında gelir meyveli keklerde meyvelerin dibe çökmesi. Ama size bu konuya dair harika tüyolar vereceğiz ve artık meyveleriniz kekinizi dibine çökmeyecekler. İşte sizler için meyveli kek yaparken meyvelerin dibe çökmemesi için uygulayabileceğiniz oldukça basit püf noktaları!

Meyveler Homojen Dağılsın İstiyorsanız

Meyveli kek yaparken meyvelerin hamurun dibine çökmesi neredeyse hepimizin başına gelen talihsizliklerin başında gelir. Ancak bu kötü talihi yenip meyvelerin kekinizde homojen bir şekilde dağılmasını istiyorsanız kekinizin daha çırpma aşamasına bile dikkat etmeniz gerekir. Bunun için eğer ki kek hamurunuzun çırpma işlemini mikser yardımıyla yapıyorsanız, öncelikle yavaş daha sonra hızlı devire geçmeniz gerekir. Bu arada kekinize un ilave ettikten sonra mikserinizin yavaş devrini ya da elinizle uygulayabileceğiniz çırpma telinizi kullanın. Gerekli miktarda un ekledikten sonra fazla karıştırmamaya özen gösterin. Çünkü aksi takdirde kek hamurunuz sulanabilir ve bu da hamurun kabarmasını engelleyebilir.

Un İlavesi Önemli

Ve geldik en önemli aşamaya. Meyveli keklerde en sık rastlanan sorunlardan birisi olan meyvelerin dibe çökmesi sorununu yaşamak istemiyorsanız keke ilave edeceğiniz meyvelerinizi hamura eklemeden önce üzerine un serpmelisiniz. Meyveleri bu şekilde eklediğiniz durumda meyvelerin dibe çökmelerini engellemiş olursunuz. Ayrıca eğer kekinize meyve, fındık ceviz, kuru meyve ya da buna benzer şeyler ekleyecekseniz öncelikle hamurunuzun 1/3'i kadarını ayırın. Kalan kısmına harç malzemelerinizi ekleyip güzelce karıştırın. Sonra kalıbınıza ilke etapta ayırmış olduğunuz sade hamuru ardından da diğerini dökün. Bu şekilde yukarıda bahsetmiş olduğumuz eklenecek malzemelerin dibe çökmelerini engellemiş oluruz. Bu arada kek hamurunuzun kek kalıbınıza yapışmasını engellemek için de önce yağlayın ardından unlayın ve hamurunuzu ondan sonra dökün.