7 yıl aradan sonra Milli Eğitim Şurası yeniden toplanıyor. İşte 20. Milli Eğitim Şurası'nın başlığı ve şuranın gündemi...

Milli Eğitim Bakanlığı'nın  en yüksek danışma kurulu olan eğitim şurası yeniden toplanıyor. 7 yıl aranın ardından yeniden toplanan Milli Eğitim Şurası, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer'in başkanlığında yapılacak. Amacı Türk milli eğitim sistemini geliştirmek, daha nitelikli bir hale getirmek, bu maksatla eğitim ve öğretimle ilgili konuları incemek ve tavsiye kararları hazırlamak olan şuranın 20. sinin geniş bir katılımla gerçekleşmesi bekleniyor.

Şuraya Katılacak Kurum ve Kişiler

bakan

Milli Eğitim Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre oldukça geniş bir katılımın olması bekleniyor. Açıklamaya göre şuraya; Türkiye Büyük Millet Meclisi Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Başkanı ve üyeleri, Milli Eğitim Bakan Yardımcıları ve Bakanlık merkez teşkilatı birim amirleri tabii üyeler olarka katılacak. Aynı zamanda şuraya kamu kurum ve kuruluşları, yerel yönetimler, üniversiteler ile yurt içi ve yurt dışından meslek odaları, sivil toplum kuruluşları, özel sektör, basın ve yayın kuruluşları, öğrenci ve veli temsilcileri ile eğitim alanından tanınmış uzmanlar davet edilecek.

Her Gün Kullandığımız Kıyafetleriniz Zaman İçin Yıpranıp Rengini Kaydediyorsa, Yanlış Saklıyor Olabilirsiniz! Her Gün Kullandığımız Kıyafetleriniz Zaman İçin Yıpranıp Rengini Kaydediyorsa, Yanlış Saklıyor Olabilirsiniz!

Eğitimde Fırsat Eşitliği Başlığı ile Toplanacak

şuraa

Toplanacak olan Milli Eğitim Şurası'nın başlığı Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer tarafından açıklandı. Bakan Özer, şuranın başlığının 'Eğitimde Fırsat Eşitliği' olacağını açıkladığı konuşmasında üç ana konuda özel ihtisas komisyonu kurulacağını da belirtti. Kurulacak olan komisyonlar ise 'Temel Eğitimde Fırsat Eşitliği', 'Mesleki Eğitimin İyileştirilmesi' ve 'Öğretmenlerin Mesleki Gelişimi' olarak belirlendi. söz konusu komisyonların yanı sıra okul öncesi eğitimden üniversite giriş sistemine kadar muhtelif konulara ilişkin çalışma gruplarının da oluşturulacağı belirtildi.