Sosyal devlet hizmetleri kapsamında devlet, o kişilerin ödemelerini hesaplarına yapmaya başladı. Devlet tarafından evinde hasta ve bakıma muhtaç veya yaşlı kişilere bakan kişilere yönelik yaptığı destek ödemelerini hesaplara yatırıyor. Devlet tarafından aylık olarak yapılan destek ödemeleri her ay 15’i ile 30’u arasında yapılıyor. Bu kapsamda Ağustos evde bakım maaşı ödemeleri, hesapları yatırılmaya başlandı. İşte Ağustos 2022 evde bakım maaşı tutarı ve ödeme tarihleri!

Evde Bakım Maaşı Ödendi Mi?

Devlet, her ay evinde hasta veya yaşlı olmasıyla birlikte başkasının bakımına muhtaç olan kişilerin bakım sorumluluğunu üstlenen vatandaşlar için maaş desteği ödemesi yapıyor. Evde bakım maaşı olarak isimlendirilen ve her ayın 15’i ile 30’u arasında hak sahiplerinin hesaplarına otomatik olarak yatırılan bir sosyal destek ödemesidir. Evde bakım maaşı için Ağustos 2022 ödemelerinin ne zaman yapılacağı da merak ediliyor. Bu çerçevede 15 Ağustos’un geçilmesiyle birlikte devlet tarafından evde bakım maaşı ödemeleri hak sahiplerinin hesaplarına yapılmaya başlandı.

Devlet tarafından 2022 Ağustos ayı evde bakım maaşı ödemeleri yapılan kişilerin listesi yayınlandı. İşte il bazlı olarak gerçekleştirilen evde bakım maaşı ödemeleri kapsamında ilinizde evde bakım maaşı ödemelerinin hesaplara yatıp, yatmadığını kolayca e-Devlet sisteminden öğrenebilirsiniz.

Elektrik Faturanızda İsminiz Yazıyorsa En Yakın PTT Şubesine Gidin! Faturanızı 216 TL Daha Az Ödeyebilirsiniz! Elektrik Faturanızda İsminiz Yazıyorsa En Yakın PTT Şubesine Gidin! Faturanızı 216 TL Daha Az Ödeyebilirsiniz!

SMS ile Evde Bakım Maaşı Sorgulaması Nasıl Yapılır?

2022 Ağustos evde bakım maaşı ödemesinin yapılıp, yapılmadığını SMS ile öğrenebilmekte mümkündür. Bu kapsamda Ziraat Katılım Bankası aracılığıyla evde bakım maaşını alan kişiler SMS ile evde bakım maaşının yatıp, yatmadığını sorgulayabiliyor. Bunun için cep telefonlarının kısa mesaj servisine “BAKIYE” yazıp, “4747” numarasına SMS göndermeleri yeterlidir. Bu işlemin 1 adet SMS ücreti ile ücretlendirildiğinin de unutulmaması gerekiyor.

E-Devlet Evde Bakım Maaşı Sorgulama Nasıl Yapılır?

Vatandaşlar evde bakım aylığı ödemelerinin yatıp, yatmadığını e-Devlet üzerinden de sorgulayabiliyor. E-Devlet kimlik doğrulama ilse sisteme giriş yaptıktan sonra Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın “Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri Sorgulama” ekranı üzerinden sorgulama yapabilmektedir. Bu şekilde ilgili sayfadan maaş ödemesi ile ilgili tüm detaylı bilgilere ulaşılabilmektedir.