Pandemi döneminde kapsamları genişletilen ve başlatılan yeni sosyal destek programlarıyla vatandaşa destek olunmaya devam ediliyor. Devlet, 2022 yılında yüksek enflasyona bağlı yaşanan hayat pahalılığı karşısında vatandaşın mağdur olmaması için çeşitli sosyal destekler sunuyor. Bu destekler arasında çocuk sahibi ihtiyaç sahibi vatandaşlara yönelik para yardımları da bulunuyor. E-Devlet Kapısı üzerinden başvuru yapan dar gelirli vatandaşlar, 1.300 TL ödeme alabiliyor.

Devletin Destek Ödemesi Başladı

Devlet, 2022 yılında da dar gelirli vatandaşlara yönelik destek olmaya devam ediyor. Özellikle yüksek enflasyon ile birlikte yaşanan hayata pahalılığı, ihtiyaç sahibi vatandaşları zor durumda bırakıyor. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından dar gelirli vatandaşlara yönelik olarak o destek ödemesiyle ilgili açıklama yapıldı.

2022 Eylül ayında okulların açılmasıyla birlikte vatandaşların masraflarında ciddi bir artış yaşandı. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ise dar gelirli vatandaşların okul masrafları konusunda sorun yaşamaması adına bir destek programını duyurdu. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, ihtiyaç sahibi vatandaşlara yönelik olarak sunulan destek ödemesine ilişkin başvuruları e-Devlet Kapısı üzerinden alıyor. Başvuruları onaylanan ihtiyaç sahibi vatandaşlara yönelik olarak ödemeler ise PTT veya banka hesabı üzerinden gerçekleştiriliyor.

Akbank'lılar Migros'tan Yapacakları Alışverişler İçin Tam 300 TL Kazanıyor! Bankadan Açıklama Geldi Akbank'lılar Migros'tan Yapacakları Alışverişler İçin Tam 300 TL Kazanıyor! Bankadan Açıklama Geldi

Devletten 1.300 TL Destek

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan destek ödemesi “kırtasiye yardımı” olarak açıklandı. Bakanlık tarafından kırtasiye yardımı olarak 1.300 TL tutarında ödeme gerçekleştiriliyor.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın kırtasiye yardımı desteğinden yararlanabilmek için belirli şartlara sahip olunması gerekiyor. Bu kapsamda öncelikli olarak Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından kırtasiye yardımı başvuru şartı olarak hane halkında kişi başlık aylık ortalama net geliri tutarının asgari ücretin 3’te 1’inden az olması gerekiyor. Bu şekilde dar gelirli vatandaşların çocuklarının okul masraflarını sorunsuz bir şekilde karşılayabilmelerine yardımcı olunması hedefleniyor.
Bakanlık tarafından afet ve felaket gibi olaylara maruz olan vatandaşların çocuklarına yönelik olarak da söz konusu kırtasiye yardımı ödemesi yapılmaktadır. E-Devlet Kapısı üzerinden yapılan başvurularda banka hesabı belirtilmez ise ödemeler PTT üzerinden gerçekleştiriliyor.