Emeklilik hayali kuran ancak Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK) emeklilik yaşı şartına takılanları sevindiren “EYT(Emeklilikte Yaşa Takılanlar)” için torba yasa düzenlemesinde önemli gelişmeler yaşanıyor. Hem EYT’lilerin hem de kamu personellerinin heyecanla beklediği emekliliğe ilişkin yeni torba yasa çalışmaları devam ediyor. Çalışmaların tamamlanmasıyla birlikte milyonlarca kişiye emeklilik kapısı aralanacak. Peki devletin devam eden yeni torba yasa düzenlemesinde neler bulunuyor?

Garanti BBVA Müşterileri Geri Ödemesiz 1.000 TL Alacak! Tek Yapmanız Gereken TC Kimliğinizle Başvurmak! Garanti BBVA Müşterileri Geri Ödemesiz 1.000 TL Alacak! Tek Yapmanız Gereken TC Kimliğinizle Başvurmak!

Emeklilikte Yaşa Takılanlara İlişkin Torba Yasa Düzenlemesi

Uzun yıllardır milyonlarca vatandaşın çözüme kavuşturulmasını beklediği “Emeklilikte Yaşa Takılanlar(EYT)” konusuyla ilgili ilk defa resmi çalışma yapılıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından daha önce müjdesi verilen EYT sorununun 2022 sonuna kadar çözülmesine ilişkin çalışmalar hız kesmeden devam ediyor. Öyle ki uzmanlar çalışmaların 2022 Ekim sonuna kadar TBMM gündemine torba yasa olarak getirileceği değerlendirmesini yapıyor.

EYT ve yanı sıra sözleşmeli personellerin kadro problemi ile ilgili kapsamlı bir çözüm düzenlemesi getirecek torba yasa, merakla bekleniyor. TBMM’nin yeni yürütme döneminde Ekim 2022 ile başlayacak olması bu tarihe çalışmaların yetiştirileceği değerlendirmesinin yapılmasına neden oluyor.

Yeni Torba Yasada Neler Yer Alıyor?

Milyonları yakından ilgilendiren yeni torba yasa düzenlemesiyle ilgili detaylarda ortaya çıkmaya başladı. Buna göre torba yasanın ilk gündem maddelerinin başında 696 sayılı KHK ile taşerondan kadrolu olan 700.000’i aşkın sürekli işçinin yer değiştirmesi de yer alıyor.

Bunun yanı sıra kamu personellerinin en önemli problemlerinden birisi olan eş durumundan değişiklik sorunları da ele alınıyor. Ayrıca SGK’nın emeklilik yaşı şartına takılarak, mağdur olan milyonlarca kişiyi kapsayacak EYT sorununa ilişkin çalışmalarda yine torba yasada yer alıyor.

Emeklilik sorunlarının dışında kamudaki kadroya geçemeyen ve 42.000’den fazla kişinin yaşadığı personelin kadrolaşması ile ilgili olarak düzenlemelerde ele alınıyor. Ayrıca belediye iştiraki olan şirketlerde taşeron sınıfında görev alan personellerin kadroluya geçişlerinden doğan hak kayıpları ile ilgili düzenlemelerde yine ele alınan konulardan oldu. Tüm bunların dışında SGK ile ilgili borçlanma ve yanı sıra tescil konuları da yine oluşturulan çalışma heyetinin önündeki ana başlıklardan birisini oluşturuyor.