Evlerimizin eksik olmaz lezzetlerinden biri de börekler oluyor. Peynirlisinden patateslisine pek çok farklı lezzetle midemizi şenlendiren börekler misafirler geldiği zamanlarda da kurtarıcımız oluyor. Ancak çıtır çıtır ağızda dağılan börek yapmak o kadar kolay değil. Bugün sizinle çıtır çıtır börek yapmanız için bazı püf noktalar paylaşıyoruz!

Süt, Yağ Kullanmayı İhmal Etmeyin!

Yapacağınız böreğin iç malzemesi ne olursa olsun, mutlaka kullanmanız gereken iki önemli ürün bulunuyor. O iki ürün ise süt ve yağ! Eğer sizler de doğru miktarda süt ve yağ kullanırsanız, yaptığınız böreklerde çıtır çıtır sesler duyabilirsiniz. İster böreğin hamurunu kendiniz yapın isterseniz de hazır yufka kullanın, böreğin hazırlanma işleminde her katında mutlaka süt ve yağlı bir karışım kullanarak böreğinizi daha lezzetli ve çıtır bir hale getirebilirsiniz.

Mutlaka Maden Suyu Kullanın!

Çıtır çıtır börek yapmak istiyorsanız kullanmanız gereken malzemelerden bir diğeri de soda yani maden suyu oluyor. Ünlü şeflerin en önemli sırlarından biri de çıtır börek yapmak isterken maden suyu kullanmak! Yaptığınız böreği fırına vermeden önce yumurta sarısına bir de yarım su bardağı kadar sade soda ekleyin. Yumurta sarısı ve sade soda karışımını tüm böreklerin üzerine özenle yedirin. Bu sayede yaptığınız börek çıtır çıtır olacaktır.

Taze Yufka Kullanın!

Eğer el açması börek yapmıyor ve hazır yufka kullanmak istiyorsanız; mutlaka ama mutlaka kullanacağınız yufkanın çok taze olması gerekiyor. Günlük hazırlanan taze yufkalar sayesinde hem daha lezzetli hem de daha çıtır börekler yapabilirsiniz. Tabii bunun için ilk olarak güvenebileceğiniz bir yufkacı bulmanız gerekiyor.

Akbank'lılar Migros'tan Yapacakları Alışverişler İçin Tam 300 TL Kazanıyor! Bankadan Açıklama Geldi Akbank'lılar Migros'tan Yapacakları Alışverişler İçin Tam 300 TL Kazanıyor! Bankadan Açıklama Geldi

Fırınınızın Derecesine Çok Dikkat Edin!

Çıtır börek tarifi için verebileceğimiz son tavsiye ise pişirme ısısı ile ilgili. Böreğinizi ister fırında isterseniz de bir tava yardımıyla ocakta yapın; ısısına çok dikkat etmelisiniz. Eğer fırınınızın derecesi çok yüksek ise böreğinizin dışı yanacak ancak içi çiğ yani hamur kalacaktır. Bu nedenle fırında ya da ocakta börek pişirirken sık sık yaptığınız böreği kontrol ederek doğru ısıda piştiğinden emin olun!