Geçtiğimiz Temmuz ayında Muğla ve çevresinde etkili olan orman yangınları konusunda yapılan basın toplantısında Muğla Orman Bölge Müdürü Yasin Yaprak değerlendirmelerde bulundu. Yasin Yaprak, 9 ilçede meydana gelen ve 15 gün süren yangınlarda 52 bin hektar alanın zarar gördüğünü ve bu alanların kesinlikle imara açılmayacağını aktardı.

Özellikle Çocuklarınız Bu Pastaya Bayılacak! Karpuz Görüntüsünde Bol Çilekli Pasta Yapıyoruz... Özellikle Çocuklarınız Bu Pastaya Bayılacak! Karpuz Görüntüsünde Bol Çilekli Pasta Yapıyoruz...

Temmuz ayı sonu ve Ağustos ayı başında Muğla’nın Bodrum, Milas, Köyceğiz, Marmaris, Fethiye, Seydikemer, Menteşe, Yatağan ve Datça ilçelerinde çıkan orman yangınlarında meydana gelen zararlar belirlenmeye başlandı. Orman Bölge Müdürü Yasin Yaprak’ın yaptığı açıklamalara göre bölgede çıkan yangınlarda yaklaşık 52 bin hektar alan zarar gördü. Bu alan içerisinde toplam 62 mahallede 13 bin 768 hane ve 38 bin 715 kişi tahliye edildi. Yangın söndürme çalışmalarında ise 1 kişi hayatını kaybetti.

Tam Bir Seferberlik

orman 1

Söndürme çalışmalarında kullanılan insan, uçak ve helikopter sayıları hakkında da bilgi veren Orman Bölge Müdürü Yasin Yaprak, konuya dair “2 bin 352 işçi, 2 bin 870 araç, 7 uçak, 39 helikopter, 2 İHA ve 66 TOMA” nın çalışmalarda bulunduğunu söyledi. Ayrıca Kıyı Güvenlik Komutanlığı, Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü, Denizcilik Genel Müdürlüğü ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ekiplerinin de bölgedeki tüm çalışmalara aktif bir şekilde katıldığını açıkladı.

60 Bin Hektar Zarar Gördü

yangınlar

Müdür Yaprak, söndürme çalışmalarının akabinde hemen soğutma çalışmalarının yapıldığını belirterek, "Şu an itibariyle yangın bölgelerinde kesim işleri sürüyor. Kesimin ve saha temizliğinin ardından yanan alanlarda ağaçlandırma çalışmalarına başlanacak. 15 günde 75 yangınla mücadele ettik. Bu süreçte 45 orman yangını, 30 ziraat yangını çıktı. 29 Temmuz'da sıcaklık 45 derece, nem ise yüzde 10'un altında gerçekleşti. Zarar gören 60 bin hektar alanın 52 bin hektarı orman alanı" dedi.