Tüm dünya neredeyse 2 yıldır pandeminin pençesinde zor günler geçiriyor. Bu sürecin etkileri özellikle de gelişmekte olan ülkelerde daha da belirginleşiyor. Türkiye'de o ülkeler arasında yer aldığından, ne yazık ki pandemi etkileri ülkemizde de bir hayli ağır oluyor.

Özellikle de üretim ve diğer ticari faaliyetlerin sekteye uğraması sebebiyle maliyetler artıyor. Bu maliyetlerle başa çıkamayan esnaf birer birer kepenk indiriyor. Kapanan iş yerleri hem iş yeri sahiplerini hem de müessesenin çalışanlarını maddi olarak zor durumda bırakıyor. İşsizlik ve parasızlıkla boğuşmak zorunda kalan vatandaşa bugünlerde devlet de destek oluyor. Pandemi desteği olarak bilinen bu desteği almak için ne yapmak, nereye başvurmak gerekiyor?

Devletten 1100 TL Pandemi Desteği Geliyor!

Pandemi sürecinde işsiz olan ve herhangi bir geliri bulunmayan vatandaşlara, devlet tarafından 1100 TL nakit destek veriliyor. 1. ve 2. faz çalışmaları tamamlanan bu destek, şimdi de 3. faz çalışmaları i,le ihtiyacı olan vatandaşlara ulaştırılıyor. Geçtiğimiz yıl 1000 TL olarak ödenen Pandemi desteği, bu yıl 1100 TL olarak ödeniyor ve başvurular online olarak gerçekleştiriliyor.

Pandemi Desteği'nden Kimler Faydalanabiliyor?

Pandemi desteğinden faydalanacak kişilerin,

  • 4a, 4b veya 4c kapsamında, SGK'ya bağlı olarak çalışmıyor olması,
  • ŞKUR tarafından verilen işsizlik ödeneğinden faydalanmıyor olması,
  • Faz 1 ve faz 2 dağıtım süreçlerinde pandemi desteğinden faydalanmış olmaması,
  • İŞKUR kısa çalışma ödeneğinden faydalanmıyor olması,
  • SGK'dan dul, yetim veya emekli maaşı almıyor olması gerekiyor. Bu koşulları sağlamayan kişiler pandemi destek 3. Faz ödemesinden faydalanamıyor.

1100 TL'lik Pandemi Desteğine Nasıl Başvurulur?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın “Pandemi Sosyal Destek Programı”ndan yararlanmak isteyen kişiler, E-Devlet üzerinden başvurularını gerçekleştirebiliyor. Kimlik numarası ve şifre ile e-devlet'e giriş yaptıktan sonra, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı hizmetleri içerisinden Pandemi Destek Ön Başvurusu seçilerek formun doldurulması yeterli oluyor. Formdaki bilgilerin eksik ya da yanlış olması halinde başvuru değerlendirmeye alınmıyor.

Yapı Kredi Müşterilerinin Dikkatine! Evinize Su, Elektrik, Doğalgaz Faturası Geliyorsa Hemen 150 TL Alabilirsiniz Yapı Kredi Müşterilerinin Dikkatine! Evinize Su, Elektrik, Doğalgaz Faturası Geliyorsa Hemen 150 TL Alabilirsiniz

Pandemi desteğinin onaylanması halinde, 1100 TL her ay kişinin vermiş olduğu hesap numarasına yatırılıyor. Şayet hesap numarası belirtilmemişse, söz konusu destek her ay  PTT'ye başvuru sahibinin adı ve soyadı ile yatırılıyor. Pandemi desteğinin çıkıp çıkmadığını öğrenmek için, e-devlet üzerindeki Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı sayfasından "Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama" bölümüne girerek sorgulama ekranına tıklamak yeterli oluyor.