Kadın istihdamı alanında gerçekleştirilen yatırım ve destekler, 2022 yılında daha fazla kadın çalışan ve girişimciye ulaşıyor. Devlet tarafından iş hayatında kadının rolünün arttırılması ve güvence altına alınması noktasında sunulan desteklere bir yenisi de “Women Up” projesiyle eklendi. Avrupa Birliği’nin(AB) desteklediği Women Up projesine dair detaylarda belli oldu. Kadın girişimciler 20 ay asgari ücret tutarında destek alabiliyor. Peki kimler Women Up projesinden yararlanabilir? Başvuru şartları neler?

1 Gün Bile Çalışma Hayatı Olmayan Ev Hanımlarına Hemen 90.000 TL Ödeme Yollanacak, TC'nizle Başvurmak Yetecek! 1 Gün Bile Çalışma Hayatı Olmayan Ev Hanımlarına Hemen 90.000 TL Ödeme Yollanacak, TC'nizle Başvurmak Yetecek!

Women Up Projesi Nedir?

Women Up projesi, Türkiye ile Avrupa Birliği(AB) işbirliğinde Türkiye’deki kayıtlı kadın istihdamının arttırılması ve kadın girişimcilerin desteklenmesi amacıyla uygulanan bir destek programıdır. Bu destek programı kapsamında belirli şartlara sahip olan kadın işverenlere, istihdam desteği sağlanıyor. Böylelikle şartlara uygun olan kadın işletme sahipleri Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK) aracılığı 20 ay boyunca net asgari ücret tutarı üzerinden destek alıyor.

Proje kapsamında Türkiye genelinde belirlenen 7 farklı şehirde 4.000 kadın işverene 4.000 kadın işçi istihdamı sağlamaları için 20 ay boyunca net asgari ücret tutarı kadar hibe desteği verilmektedir.

Women Up Projesi Şartları Nelerdir?

AB ile Türkiye işbirliğinde gerçekleştirilen proje kapsamından yararlanmak isteyenler için aranan şartlarda açıklanmıştır. Buna göre Türkiye’de kayıtlı kadın istihdamının arttırılması maksadıyla yürütülen projeden sadece kadın girişimciler yararlanabiliyor. Ayrıca kadın girişimcilerin Ankara, Aydın, Denizli, İstanbul, Samsun, Şanlıurfa ve Kahramanmaraş şehirlerinden birisinde işletme sahibi olması gerekiyor.

Proje kapsamında belirtilen şehirlerde 05.03.2012 tarihinden sonra kurulan ve kadınlara ait olan işletmeler bulunmaktadır. Bu işletmelerin proje çerçevesinde yeni kadın istihdamı sağlamaları durumunda istihdam sağladıkları yeni kadın çalışanın asgari ücreti karşılanıyor. Böylelikle hem kadın girişimcilerin personel ihtiyaçlarını karşılamalarında hem de kadınların çalışma hayatında güvence altına alınacak şekilde kayıt altına alınmasına yardımcı oluyor.

Uygulama kapsamında söz konusu destekler bir sonraki ay olacak şekilde gerçekleştirilecektir. Yani örneğin Temmuz 2022 için gerçekleştirilecek net asgari ücret destek ödemesi Ağustos 2022’de gerçekleştirilecektir. Şartlara uygun olan kadın çalışanların gerekli belgeler ile birlikte başvurularını Sosyal Güvenlik Kurumu’nun(SGK) e-Devlet Kapısı üzerindeki “Kayıtlı Kadın İstihdamının Desteklenmesi Projesi(WOMEN UP) Hibe Ön Başvurusu” ekranından başvurularını yapabilmeleri mümkündür.