Ülkemizde yaşayan pek çok zengin ve varlıklı aile bulunuyor. Bu aileler pek çok sektörde kendilerini göstererek yanlarında binlerce kişiyi çalıştırıyor ve ülkemize de katkı sağlıyorlar. Özellikle de "varlıklı aile" dediğimiz zaman akıllara genellikle Koç'lar ya da Sabancı'lar geliyor, en göz önünde olan bu aileler Türkiye'nin sayılı zenginleri arasında olsa da; "En Zengin Türk" ünvanını elinde tutamıyorlar.

Elbette Koç ailesi ya da Sabancı ailesi servetleriyle herkesi kendilerine hayran bırakıyor ancak "En Zengin Türk" olarak tanımlanan kişi, Türkiye'de bile yaşamıyor. Ancak özellikle geçtiğimiz seneden sonra onun ismini duymayan kimse kalmamıştır büyük ihtimalle: Prof. Uğur Şahin! Koronavirüs pandemisine son veren aşısı bulan Alman BioNTech şirketinin kurucusu olan Uğur Şahin, şimdilerde 7,6 milyar dolar servetiyle dünyanın en zengin Türk ismi olarak anılıyor. Hatta kendisi dünyanın en zenginleri arasında yerini alıyor. İsterseniz Uğur Şahin'e ve BioNTech şirketine biraz daha yakından bakalım.

O Grubun İçinde Olan Vatandaşlar Son Model Araç Alırken 1 TL Bile ÖTV Ödemeyecek! Sadece Kısa Süre İçin Geçerli O Grubun İçinde Olan Vatandaşlar Son Model Araç Alırken 1 TL Bile ÖTV Ödemeyecek! Sadece Kısa Süre İçin Geçerli

En Zengin Türk, Uğur Şahin!

Bildiğiniz gibi geçtiğimiz 2 senede Koronavirüs pandemisi nedeniyle evlerimize kapanmak zorunda kaldık. Bu 2 yıl süresinde tüm dünya hayatını resmen "pause" diyerek durdurdu! Yüzbinlerce kişinin hayatını kaybettiği Koronavirüs pandemisi bugünlerde artık bitmiş olsa da, pandeminin sona ermesindeki en önemli husus elbette Koronavirüs aşıları oldu. Tüm dünyada geçerliliği olan ve milyonlarca kişiyi kurtaran Koronavirüsün en etkili aşısını bulan kişiler ise BioNTech firmasının kurucuları Uğur Şahin ve eşi Özlem Türeci oldu.

BioNTech Şirketi 676 Kat Büyüdü!

Bilim dünyasını yerinden sarsan BioNTech aşısı sayesinde artık pandemiyi tamamen atlatmış bulunuyoruz. Ancak BioNTech şirketi ve Uğur Şahin bu süre içinde servetine servet katmayı başardı. Bloomberg'in ortaya attığı verilere göre BioNTech şirketi 2022 yılında şirket karını 676 kat arttırmış!

BioNTech'in 2019'da 108,6 milyon Euro, 2020'de 482,3 milyon Euro olan toplam cirosu da 2021'de büyük artışla 19 milyar Euro'ya yükseldi. BioNTech'in 2022'de 2,4 milyar adet Covid-19 aşı siparişi aldığı ve buradan 13 ile 17 milyar Euro arasında gelir beklediğini öğrenmiş olduk.

Hem ABD'nin Nasdaq'ta hem Almanya'da Frankfurt'ta halka arz edilen BioNTech'in piyasa değeri şu an 42,4 milyar seviyesinde bulunuyor. Uğur Şahin'in ise BioNTech'te %18 hissesinin olduğu biliniyor. Bu hissenin karşılığı ise dudakları uçuklatıyor! Bloomberg'in açıkladığı Milyarderler Endeksinde bulunan tek Türk olan Uğur Şahin'in, tam 7,6 milyar dolar kişisel serveti var!