Elektrik Faturanızda İsminiz Yazıyorsa En Yakın PTT Şubesine Gidin! Faturanızı 216 TL Daha Az Ödeyebilirsiniz! Elektrik Faturanızda İsminiz Yazıyorsa En Yakın PTT Şubesine Gidin! Faturanızı 216 TL Daha Az Ödeyebilirsiniz!

Eğer sizlerin de geçmiş yıllarda bankalara borcu olmuşsa büyük ihtimalle kredi notunuz düşüktür, hatta bankaların kara listelerinde adınızın olması da oldukça muhtemeldir. Bildiğiniz gibi ülkemizdeki bankalar ortak bir sistem kullanıyor ve bu sistem sayesinde herhangi bir bankada ödenmemiş borcunuz varsa bu borç tüm bankalar tarafından görülebiliyor.

Kredi Notunun Karşılığı

Her banka kullanan kişinin bir kredi notu olduğu ve bu kredi notunun da 0 ile 2000 arasında olduğundan bahsetmiştik. Şimdi de kredi notunuza göre bankalar tarafından hangi statüde değerlendirildiğinizi de anlatacağız:

  • 0-699: Kredi notu 699 kadar olan kişiler genellikle bankaların kara listelerinde yer alır. Bankalar bu kişilere "çok riskli" gözüyle bakar ve kredi notu skalasında en altta yer alırlar. Bu nedenle de eğer sizin kredi notunuz bu aralık içinde yer alıyorsa bankalardan kredi ya da kredi kartı alma şansınız oldukça düşüktür.
  • 700-1099: Kredi notu 1099'a kadar olan vatandaşlar ise bankalar tarafından "az riskli" olarak değerlendirdiği grupta yer alır. Eğer geliriniz yüksek değilse kredi ya da kredi kartı sahibi olma şansınız oldukça düşüktür.
  • 1100-1499: Kredi notu 1499'a kadar olan kişiler ise bankaların "riskli" gördüğü grupta yer alır. Eğer geliriniz yüksekse, ipotek ya da teminat gösterme şansınız bulunuyorsa bazı bankalardan kredi ya da kredi kartı alabilirsiniz.
  • 1500 – 1699: 1699'a kadar kredi notu olan kişiler ise bankaların güvendiği kişiler arasında yer alır.
  • 1700 – 2000: 1700 ne üzerinde kredi notuna sahip kişiler ise bankaların en güvendiği müşteriler arasında yer alıyor.

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Kredi notu düşük kişilerin ilk olarak bankalara güven vermesi gerekiyor. Bankalara güven verebilmeniz için atmanız gereken birkaç önemli adım bulunuyor. Bu adımlardan biri, kredi ya da kredi kartı için başvuru yapacağınız bankaya yüksek gelir beyanı yaparak borçlarınızı ödeyebileceğinizi kanıtlamanız gerekiyor. Bunun dışında ise gayrimenkullerinizi ipotek yaptırmak, teminat ya da kefil göstermekle de şansınızı arttırmaya çalışabilirsiniz.